bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

MHP Bodrum’dan Kabotaj Bayramı Kutlama Mesajı…

MHP Bodrum’dan Kabotaj Bayramı Kutlama Mesajı…
pisisoft
MHP Bodrum İlçe Başkanı Bahattin Kul, ‘Kabotaj Kanununun yürürlüğe girmesi ile kendi sularımızda hakimiyetimizi ilan etmemizin üzerinden 94 yıl geçti. Bu geçen sürede Bodrum olarak Doğu ve Orta Akdeniz’ in en modern tersanelerine ve en büyük deniz turizmi filosuna sahip olmanın gururunu yaşıyoruz.’ Dedi.
1 Temmuz, “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nı yaptığı yazılı açıklama ile kutlayan Kul, şunları söyledi:
‘Kabotaj; bir ülkenin kendi karasuları ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetini kendi kontrolünde bulundurma hakkıdır.
Ülkemizde her yıl 1 Temmuz, “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Bunun nedeni ise Osmanlı Devleti’nin yabancı devletlere tanıdığı kabotaj imtiyazlarının 20 Nisan 1926’da kaldırılmasına karar verilmesi ve alınan bu kararın 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmesidir.
Deniz taşımacılığını yolcu ve yük taşımacılığı temelinde ikiye ayırdığımızda; yolcu taşımacılığında her geçen gün kabotaj uygulamalarının daha etkin kullanıldığını gözlemleyebiliriz. Ticari yatlarla yapılan yolcu taşımacılığı ya da mavi turlarda, Kabotaj Kanunu uygulamalarının eskiye nazaran daha etkin bir şekilde izlendiğini söylemek mümkündür.
Ancak yük taşımacılığı söz konusu olduğu zaman konu farklı boyutlar kazanmaktadır. Türk bayrağı altında çalıştırılan gemiler için artan maliyetler, karayolu taşımacılığına sağladığı esneklik gibi sebeplerle kabotaj hattında yapılan taşımacılık dar bir alanda kalmıştır.
Kabotaj Kanununun yürürlüğe girmesi ile kendi sularımızda hakimiyetimizi ilan etmemizin üzerinden 94 yıl geçti. Bu geçen sürede Bodrum olarak Doğu ve Orta Akdeniz’ in en modern tersanelerine ve en büyük deniz turizmi filosuna sahip olmanın gururunu yaşıyoruz.
Büyük Önderimiz Atatürk’ün; “Denizciliği, Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve az zamanda başarmalıyız.” sözünü kendimize rehber edinerek büyüklerimizden devraldığımız bu bayrağın hep daha ileri taşınması için elimizden geleni yapacağız. ‘
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ