bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Menteşe’deki Muğla

Menteşe’deki Muğla
REKLAM ALANI
Mehmet Ali Köseoğlu’nun kaleminden Menteşe’deki Muğla okuyucusuyla buluştu.

Muğla Basın İlan Kurumu Müdürü Köseoğlu, kitabında Muğla’nın tarihi güzelliklerinin yanı sıra, tarihten gelen zenginliklerini de edebi bir üslupla dile getiriyor.

Çizgi Kitabevi Yayınları’ndan çıkan kitapta, yirmi dokuz ayrı makalede, şehre dair duyduğu hikayeleri ve kendi yaşanmışlıklarını kaleme aldı. kaydeden Köseoğlu, “Şehirlerin de bir dili vardır. O dili fark ettiğiniz andan itibaren kendisini size anlatır. Ben de aslında iyi bir dinleyiciyimdir. Muğla’yı üç yıl zarfında dinledikten sonra, bunları yazıya ve fotoğrafa dökmem gerektiğini düşündüm.” dedi.

Muğla Basın İlan Kurumu Müdürü Mehmet Ali Köseoğlu tarafından hazırlanan Menteşe’deki Muğla okuyucusuyla buluştu. Köseoğlu, kitabında Muğla’nın tarihi güzelliklerinin yanı sıra, tarihten gelen zenginliklerini de edebi bir üslupla dile getiriyor. ( Muğla Basın İlan Kurumu – Anadolu Ajansı )

Görevi dolayısıyla Konya’dan Muğla’ya geldikten sonra, üç yıl şehri bizzat gözledi. Sokaklarını özümseyerek dolaştı. Hakkında yazılan kitapları taradı.

Şehri tanımaya başladığında bu şehirde pek çok hikaye olduğunu dile getiren Köseoğlu: “Selçuklu Devleti’ne başkentlik etmiş Konya’dan, Selçukluların uç beyliği olarak Menteşe Bey tarafından kurulan Menteşeoğulları Beyliği’nin sınırlarından içeriye girdiğimde, şehir hakkında çok az bilgiye sahiptim. Fakat zamanla şehri tanımaya başlayınca, Arasta’yı, Saburhane’yi, Şahidi’yi, Hisar Dağı’nın eteklerine kurulu Muğla evlerini görünce bu şehirde pek çok hikaye olduğunu anladım. Ayrıca kültür adamları ve gazeteci dostlarımızla yaptığımız sohbetlerde de, Muğla’nın, Aydın, Denizli, Burdur gibi çevre şehirlerin yanı sıra Konya ile olan tarihi irtibatını gördüm. Bu da benim üzerime farklı bir sorumluluk yükledi. Ömrünün kırk yılını orta Anadolu’da geçirmiş birisi olarak, Kayseri ve Konya’dan sonra Muğla da benim şehirlerim arasına farklı bir duruşla girdi. Bu kitapla kadim şehirlerimizden Muğla’yı, anlatmaktan daha çok anlamaya çalışıyoruz” dedi

Köseoğlu, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça gibi dünya güzeli ilçeleriyle daha çok tanınan Muğla’nın, bugün Menteşe ilçesi sınırlarında kalan bölümünde zengin hikayelerin gizlendiğini ve daha çok deniz turizmi dolayısıyla gelen yerli ve yabancı turistlerin pek çoğunun buraları görmeden şehirden ayrıldığını dile getirdi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ