Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

Medeniyetler Mutfağı FARDAYSO Yalıkavak’ta

  • 17 Ağustos 2021
Medeniyetler Mutfağı FARDAYSO Yalıkavak’ta
bodrumolay

Mardin’in taş mimarisini, Bodrum’un Mavisi ve Yeşili ile buluşturan FARDAYSO’nun kuş bakışı manzarası, Yalıkavak’ta gün batımını izlemek için muhteşem bir ambiyansa sahip bir mekan. Bu masalsı iklimde, muhteşem lezzetleri denemek ve sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?

Mezopotamya’nın kadim ve suskun halklarından olan Süryaniler de bilimde, sanatta ve kültürde insanlığın bu bilgi hazinesine çok önemli katkılarda bulunmuşlardır. Binlerce yıllık birikiminden, etkileşimden süzülerek gelen ve zenginleşen mutfak kültürü de bu noktada önemli bir yapı taşıdır. Doğduğumuz günden başlayarak kültürümüze haiz bu taamların belirlediği damak tadımız; adeta “nasıl yemek yiyorsan öylesin’’ sözünü anımsatarak kimliğimize de damgasını vurmuş olur. Sözlü geleneklerle nesilden nesile aktarılmış, “Süryanice” pişirilmiş bu yemekler, aynı zamanda gündelik yaşamın da ipuçlarını yansıtır.
Süryani mutfağı da bunlardan biri, uzun bir geçmişi ve ince bir zevki olan bir mutfaktır. Şimdi kendisini Bodrumlu hisseden ve Bodrum’da tatil yapanların bu mutfağı tanıma şansı var. “Medeniyetler Mutfağı” FARDAYSO Yalıkavak’ta hizmete girdi.
Emir Faruk Altıntaş tarafından Bodrumlulara hediye edilen Medeniyetler mutfağı FARDAYSO restaurant olmaktan daha ileri.
Mezopotamya’dan günümüze taşınan bir kültürün elçisi olan restaurantımız Anadolu evlerinin sıcaklığını içinizde hissetmenizi sağlayacaktır. Babilin asma bahçelerinden süregelen, Süryanilerin kutsal şarabını o dönemin sunumuyla tadabilirsiniz. Dünyada şarabın ilk üretildiği üzümlerden ürettiğimiz mahlep şarabımızın tadına doyamayacaksınız.
Türk kadının elinde devleşen lezzetleri koruyarak Bodrum’a taşıyan Fardayso, menülerini hazırlarken en doğal ürünleri topraktan sofraya taşımaktadır. Unutulmaz anların en kıymetli menüsü olmaya aday olan Fardayso’ya adım attığınız anda masalsı bir havanın büyüsünü hissedeceksiniz.
Süryaniler tüm aile, anne, baba, gelin, torun hep bir arada yaşarmış. Gençler 16 yaşında evlenir ve 17 yaşında anne olurlarmış. Anneler, kayınvalideler ve görümceler genç kızlara masa düzeni ve yemek pişirmekle ilgili her şeyi öğretirlermiş…
Bu bilgiler, 1950’lerde Mardin’den İstanbul’a göç eden Süryani bir ailenin Hanım’larına ait. Bu topraklarda doğup büyüyen ama zorluklar nedeniyle yurtdışına göç eden Süryanilerin bir kısmı da İstanbul’a yerleşmiş.
Ancak yüzlerle ifade edebileceğimiz ufak bir nüfus da Urfa, Mardin, Midyat, Elazığ, Diyarbakır ve Adıyaman’da kalmış ve kültürlerinide buraya götürüp orada yaşamaya devam etmişler.
Mezopotamya Ovası’nda yerleşik, kökenleri Asurlulara kadar giden, dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Süryani toplumunun muhteşem bir mutfağı vardır. Mezopotamya’nın bu kadim halkının, binlerce yıllık birikiminden gelen ve zenginleşen mutfak kültürü gelenekleri devam ediyor.
Çok emek, çok işçilik isteyen, çok zaman alan ve el oyalayan bu yemeklerin devam ettirilmeyeceği düşüncesinde olanlar çok olmasına rağmen günümüze kadar gelmiş, unutulmamıştır.
Aynı coğrafyada yaşamamıza rağmen pek çoğumuzun varlığından bile haberdar olmadığı Süryanilerin mutfağı, aslında gizli kalmış bir kültür hazinesi gibi.
Evde pişen yemeklerin yanı sıra, dini inanç ve ibadet merkezleri olan manastırlarda, rahipler tarafından pişirilen yemeklerin de bu kültürde önemli bir yeri vardır.
Oruç, perhiz, bayram gibi ibadet günlerinde, pazar ayinlerinden sonra kurulan kardeşlik sofralarında, doğum, evlilik, ölüm gibi özel günlerde pişen geleneksel yemekler de Süryani mutfağının özgün çeşnileri arasındadır.
Bulgur, tahıl, et ağırlıklı bir mutfak olarak Güneydoğu Anadolu mutfağının lezzetleriyle büyük benzerlik taşır.
Fardayso Restaurantta, mezelerin yanı sıra baharatlar da çok önemseniyor. Yenibahar, mahlep, tarçın, anason, muskat, rezene, zencefil, kişniş, pulbiber ve sumakla harmanlanan yemeklerin-tatlıların rahiyası mutfaklara dolar.

Mardin’in taş mimarisini, Bodrum’un Mavisi ve Yeşili ile buluşturan mekanın kuş bakışı manzarası, Yalıkavak’ta gün batımını izlemek için muhteşem bir ambiyansa sahiptir. Bu masalsı iklimde, muhteşem lezzetleri denemek ve sevdikleriyle paylaşmak için adresi; Fardayso
İletişim: 05427645050
Web Adresi: Fardayso Restaurant
Email: info@fardayso.com.tr
Adres: Gökçebel Mah. İnönü Cad. No: 166/2 Bodrum / Muğla

 

 

ESNEK MOBİL REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ