bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Mazı, Yukarı Mazı, Armutçuk Köyleri Tahliye Edildi

Milas ilçesine bağlı Beyciler köyünde başlayan yangın sabaha Mazı ve Armutçuk köylerine sirayet etti. Mazı, Yukarı Mazı, Armutçuk köyleri tahliye edildi, bu arada 4 ev yandı. Sabaha kadar uyumayan köylüler tam anlamıyla cehennemi yaşadılar. Gün ağarınca felaketin boyutu gözler önüne serildi. Yüzlerce çam ağacı yanarak kül oldu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ta sabaha kadar yangın bölgesindeydi

Rüzgarın etkisi ile hızla yayılan ve sabaha kadar süren yangına Bodrum, Milas ve Muğla orman ve belediye ekiplerinin yanı sıra İzmir, Balıkesir, Aydın, Antalya ve Denizli’den gelen yaklaşık 60 arazöz, 12 iş makinası, 180 orman işçisi, 300’e yakın köylü müdahale etti. Beyciler’den başlayarak yaklaşık 30 kilometre ilerleyen yangın Gökova’nın cennet ormanlarında bulunan asırlık çam ağaçlarını kül etti. Yüzlece hektar çam ormanı sabaha kadar alev alev yandı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ta sabaha kadar yangın bölgesinde bulundu, köylülerin sorunlarını dinledi, ekipleri yönlendirdi.

 
Alevlerin Mazı, Yukarı Mazı, Armutçuk ve Gökbel köylerinin etrafını sarması ile jandarma ve zabıta ekipleri köyleri tahliye etti. Bazı köylüler ise hayvanlarını korumak amacıyla köyün içerisinde kaldı. Köylüler sabaha kadar uyumadı. Alevlerin evleri tehdit etmesi ve Beyciler köyünde 4 evin yanması ile yaklaşık 1100 köylü ve turist Aşağı Mazı köyü sahiline inmek zorunda kaldı. Sahile inenler sahil güvenlik ekipleri ve Bodrum’dan gelen yatlar ve teknelerle tahliye edilerek, belirlenen otellere yerleştirildi. Yukarı Mazı Köyü’nde yaşayan ve geceyi sokakta geçirenler, “Alevlerin evlerin bahçesine kadar geldi, hayvanlarımız kaçtı nerede olduklarını bilmiyoruz, birçok vatandaş köyü terk etti. Şu anda ekipler canla başla çalışıyor. Yaklaşık on yıl öncede böyle bir felaket olmuştu. Köylünün geçimini sağladığı ormanlar kül oldu, bölgede arıcılık hayvancılık bitti, ne içeriz ne yeriz. Beycilerde başladığını duyduk üç saat içinde köyümüzün sınırları içine geldi” dediler.

Mazı-Bodrum Yolunu Alevler Kapattı
 
Mazı ile Bodrum arasındaki turistik karayolu alevler nedeniyle ulaşıma kapandı. Jandarma güçleri sivil araçların geçmesine güvenlik nedeni ile izin vermedi. Alevler evlerin bahçesine kadar girince korku ve heyecan dolu anlar yaşandı. Alevlere son anda müdahale edilerek Mazı köyünde evlerin yanması önlendi.
 
Günün ağarması ile yüzlerce hektar yanan çam ormanlarındaki felaketin boyutu ortaya çıktı. Sabah 06.30’dan itibaren 4 helikopter söndürme çalışmalarına başladı. Halen kontrol altına alınamayan ve yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda 3-6 km genişliğindeki bir alanı etkisi altına alan yangında halen söndürme çalışmaları devam ediyor.
  
Yukarı Mazı köyünde yaşayan 38 yaşındaki Müzeyyen Gül sabah erken saatlerde kalkıp hayvanlarının hiçbirini bulamadığını bölgedeki arı kovanlarının kül olduğunu belirterek yaşadığı kabusu gözyaşları içerisinde anlattı. Müzeyyen Gül “Hayvanlarım gitti, bazıları telef oldu bazıları kaçtı gitti.. Arı kovanları yandı.. Etrafımızda canlı kalmadı.. Bitki kalmadı. Allahım benim canımı alaydı da o canlılara bir şey olmayaydı.. Köylü olarak geçim kaynaklarımız kurudu, ne yeriz ne içeriz” diye konuştu.
Bodrum’un Yukarı Mazı, Aşağı Mazı, Mumcular, Gökbel, Armutçuk, Çocuk Mezarı  ve Çiftlik köyleri sınırları içerisinde devam eden yangına yakın illerden takviye ekiplerinin gelmeye devam ettiği kontrol altına alınamayan yangında yaklaşık 600 hektarın üzerinde ormanlık alanın zarar gördüğü belirtildi.

Kaynak:Anter Haber, Ajanslar

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ