bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

“Masal” Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde

“Masal” Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde
allkaria

 “Kim bilir hayatımızdan kaç şehir geçiyor, kaçında anılar biriktiriyoruz. Nereye gidersek gidelim yüreğimizin geri döndüğü bir yer var. Sokaklarını defalarca adımladığımız, yoldaki tüm taşlarını ezbere saydığımız, içinde huzurla kaybolduğumuz… Hayalinde yürüdüğün o sokak, önünde uzun uzun durduğun kapı, en ince ayrıntısına kadar dokusunu hep hissettiğin taş duvarları evin, saatlerce gökyüzünü izlediğin ahşap penceresi belki. Şimdi bir hayalin arkasından bakıyormuşsun ama aslında tek gerçekliğinmiş gibi. Hayatında bildiğin üç-beş insan özdeşleşiyor çocukluk satırlarında. Şimdi tüm kahramanların ile masalların gerçekliğinde…”

Masal sergisinde yer alan heykeller çocukluk anılarından beslenerek sanatçının kendine özgü anlatımıyla oluşmuş. Sanatçı, çocukluğunda yaşadığı kentin dokusunu tüm yalınlığı ile eserlerine taşırken, heykellerinde kullandığı malzeme ve dokular, çocukken yaşadığı evin etkileri ile biçimlenmiş. Herkesin çocukluğunda sınırlarını aşan masallar onun için gerçeklerle özdeşleşmiş ve masallardaki kahramanlarla hayatındaki insanlara yaptığı göndermelere eserlerinde yer vermiş. Yarattığı heykellerde hayatında yer eden derin izleri, heykellerindeki sade ve güçlü bir anlatımla imgesel bir boyuta taşımıştır.

Doç. Canan Sönmezdağ Zöngür, çocukluk anılarını ve kahramanlarını sanatıyla bütünleştirdiği “Masal” adlı kişisel heykel sergisini 01 Mayıs- 15 Mayıs 2019tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde  izleyiciye sunuyor.

 

Kimdir:

Doç. Canan Sönmezdağ Zöngür, lisans, yüksek lisans, sanatta yeterlik eğitimlerini heykel alanında tamamlamıştır. 1998 yılından bu yana akademisyen olarak farklı üniversitelerde çalışmıştır, halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Anıtsal boyutlardaki taş heykelleri; Avusturalya, Çin, Kore, Arjantin, Almanya, İtalya, Fransa, Hindistan, İsrail, Belize, Almanya gibi ülkelerde açık alanda kalıcı olarak sergilenmektedir. Ayrıca eserleri, birçok uluslararası ve ulusal bilimsel organizasyonlar ve sanatsal etkinliklerde sergilenmeye layık görülmüştür. Özellikle Doğu mitolojisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktadır.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ