Masal ile Bodrum’da farklı bir boyuta yolculuk

Masal isimli Heykel Sergisi dün yıllanmış bir mekanda yıllanmış anıların izleri ile açıldı. 24 adet çalışmanın yer aldığı sergi, Doç. Canan Sönmezdağ Zöngür’ün hayatı boyunca açmış olduğu dördüncü kişisel sergi.

Daha çok kamusal alanlar için büyük boyutlarda çalışmalar yapan Sönmezdağ Zöngür, bu sergisini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar’daki öğrencilerine bir anlamda imkansızın gerçekleştirilebileceğini anlatabilmek ve örnek olmak için açmış.

Canan Sönmezdağ Zöngür sergide yer alan  ahşap, seramik ve metal objelerden oluşan hermafrodit figürlerlerde, Doğu ve Hint Mitolojisinin etkilerini görebileceğimizi söylüyor. Sergide yer alan diğer objeleri de çocukluk kahramanı aile büyüklerini ve yaşadığı evdeki farklı objelerin içdünyasındaki izdüşümleri olarak yorumluyor.

Sergi’nin bütününün çocukluğunun bir döneminde yaşadığı evi yansıttığını, sergi mekanın ahşap ve taş dokuları içermesinin de bu amaçla seçildiğini işaret eden sanatçı, anılarını ve kendi iç dünyasında yansımalarını işlemesi zor objelerle anlatıyor.

Kamu alanları için yaptığı heykellerin çoğu yurtdışında bulunan sanatçının 24 eserinin bulunduğu sergide metal işlemeye örnek 4 heykel hurda demirlerden, kaynak ve taşlama metodu ile elle işlenerek yapılmış. Gezerken kadife dokusu ile hemen farkedeceğiniz ahşap heykellerden birisi nadir bulunan bir malzeme ile formuna uygun renklendirilmiş.

01 Mayıs- 15 Mayıs 2019 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak sergiyi Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde, keyifli bir ortamda izleyebilirsiniz.

leave a reply