MANZARAYA KARŞI KAÇAK KAZI

0

Bodrum Göktepe mevkiinde yaklaşık 3 yıldır devam eden kaçak kazılara bir yenisi daha eklendi.
Bodrum ilçe merkezinde bulunan ve yamaçlarında Bodrum Antik Tiyatrosu ile birlikte Antik Myndos’un sur duvarlarının kalıntıları ve yüzlerce tarihi kaya mezarının bulunduğu Göktepe’de bir kaçak kazı daha tespit edildi. Göktepe’de bulunan televizyon vericilerine yakın bir bölgede yapılan kaçak kazıda tarihi bir kaya mezarının yanında yeni açılmış yaklaşık 3 metre derinliğinde bir çukur bulunurken, görülen izlerden açılan çukurun motorlu aletler ile kazıldığı tahmin ediliyor.
Kaçak kazı yapılan alanda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ile emniyet güçlerinin inceleme yaptığı öğrenilirken, ekiplerin bölgede önlemlerini arttırdığı da edinilen bilgiler arasında. Yapılan kazı yeri itibarı ile herhangi değerli bir eserin bulunamayacağı öğrenilirken, define avcılarının 3 yıldır sürdürdüğü kaçak kazılarda çok sayıda tarihi kaya mezarı ile az sayıda bulunan duvar resmide zarar görmüştü.
Bölgenin geniş bir kısmının özel arazi olması nedeniyle yetkililerin bu alanda çeşitli önlemler almakta zorlandığı öğrenilirken, yaklaşık 3 yıldır devam eden kaçak kazılarda define avcılarının ne aradığı ise merak konusu.

Paylaş
Önceki İçerikKesici aletle telef edilen yunus kıyıya vurdu
Sonraki İçerikNisan ayının ilk tanıtım durağı Azerbaycan
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here