bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Mahşerin dört atlısı

Arabulucu & Av. Nazlı Aydoğan

Nazlı Aydoğan, 1999 yılında İzmir 60. yıl Anadolu Lisesi’nden mezun olarak Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimine başlamıştır. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans Programını, “Deniz Taşımalarında Taşıyanın Kusur Derecesinin Tazminata Etkisi” konulu tezi ile tamamlamıştır. Halen Yaşar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Doktorası eğitimine devam etmekte ve Muğla-Bodrum'da Avukatlık ve Arabuluculuk faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

Demokrasi tarihinde görülmemiş duyulmamış şekilde abesle iştigal bir seçim sonrası süreci geçirmiş olduğumuzu düşünüyorum. Ne olduğunu hukukçular da anlayamazken, seçmenin kendi oyunun başına ne gelmiş olduğuna dair bir fikri de olamadı.Nasıl olsun ki,oyunu vermiş sonucu bekleyen seçmen, uzaylı görmüş saf köylü gibi kalakaldı.

Ne olacak bu İstanbul’un hali demeye kalmadı seçim yenilenmesi tartışmaları Anadolu’nun en ücra kasabasında, kahve sohbeti haline geldi. Adaylarını savunun siyasi partiler bu süreçte birbirlerine ‘sen niye kendini galip ilan ettin’ diye hesap sorarken, seçmenin hiç mi bu süreçte payı yok diye madalyonun diğer yüzüne de bakmak gerekirse, seçmen de mahşerin dört atlısı olarak adlandırdığımız hak, hukuk, demokrasi ve adalet kavramlarını layıkıyla içselleştirmemiş olmaktan muzdarip oldu.

Bir seçmen kitlesi hayal edelim ki, kendisine yapılmasını istemediğini zinhar başkasına yapmasın. Düşünce ve inançları yaşam tarzına ve hatta kişisel özelliklere tam saygılı, kendisi ile aynı hakka sahip olduğunu düşünerek demokratik toplumun mutluluğu için hakların tümüne sahip çıkan, adaleti bütünsel bir ihtiyaç olarak gören ve bundan sebep kimseye adaletsizlik yapılmasına gözünü ve vicdanını kapamayan bir topluluk olsun.

Bu seçmenlerin oyunun neticesi sahih şekilde demokrasiye işaret edecektir. Çünkü kümülatif olarak mahşerin dört atlısını içselleştirmiş olmaktan dolayı rahat ve güven içinde seçim yapacaklardır.

Aksi bir tabloda ise, seçmen kitlesi adaleti sadece kendisine uygun olan şekliyle adil kabul ediyor, bir hakkın varlığını ancak kendisinin kabulü halinde var sayıyor ve demokrasinin amaç mı, yoksa hedefe yönelik bir araç mı görüyor konusu henüz kafasında karışık ise oyunun gerçekten oy olarak sayılıp sayılmayacağından hiç emin olamayacak. Güvensiz tekinsiz süreçlerde sadece kendisine ve menfaatine uygun olanın demokratik olduğunu düşünerek, hep kendisine haksızlık yapıldığını düşünecektir. Seçmen kendisini
kayıracak, akrabasına menfaat sağlayacak kaçak yapısını yıkmayacak olduğu motivasyonu ile oyunu kullanırsa, onun verdiği oyunu da aynı haklılıklar kisvesi altında birileri başka iradelere asker ederler, İçselleştirilmemiş mahşerin dört atlısı dışındaki motivasyonlarla kullanılan oylar önce seçmenin kendisini vurur ve artık bitse de gitsek tadında verilen oylar, aşk, entrika, yalan klişelerinden ibaret; böyle bayat bir arkası yarına dönüşür, sonunda illaki.

Yani mahşerin dört atlısı önce kendisine inanmayanı vurur. Bu kavramda mahşerin dört atlısını içselleştirmek, bizim gibi bu kavramlara alışmaya çalışan toplumlar için ütopik bir derece gibidir. Basit testlerde bile hemen sınıfta kalabilen özellikler sergileriz bu
içselleştirmelerde.

İçselleştirilmemiş mahşerin dört atlısının gücü, oylarımızı vurmasın dilerim. Bir sonraki yazımda mahşerin dört atlısını içselleştirmiş birisinden bahsedeceğim öyle bir içselleştirme ki bir toplumun bu kavramlarla tanışmasına vesile olmuş bir dava ve inanç
insanı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ