Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

Köylüye ‘vergi’ şoku çözüme kavuştu

  • 18 Mart 2020
Köylüye ‘vergi’ şoku çözüme kavuştu
bodrumolay

Bodrum’da kurulan pazarlarda satış tezgahları olan köylü üreticiler, ‘vergi mükellefi olun’ tebligatıyla şok yaşadılar.
Bodrum’un pazar yerinde satış tezgahları olan 170 üreticiye Bodrum Vergi Dairesinin gönderdiği vergi tahakkukları ve Bağ-Kur ödemeleriyle yaşanan şok sorun çözüme ulaştı.

Pazar yerinde al-sat yapan ve vergi mükellefi olan esnafın yaptığı şikayetlerle harekete geçen Bodrum Vergi Dairesi 170 üreticiye gönderdiği tahakkuklar ile ya kayıt altına girin yada satış tezgahlarınızda işgalci durumuna düşersiniz uyarısında bulundu.
170 Kişilik listeye geriye dönük 5 yıllık işlem yapan Bodrum Vergi Dairesinin tahakkuklarının üreticilere ulaşmasıyla panik olan üreticiler, Bodrum Belediyesine başvurarak satış tezgahlarından vazgeçtiler. Üreticiyi zorlayacak nitelikte ödemelerle karşı karşıya kalan köylüler ne yapacakları konusunda Bodrum Ziraat Odasına başvurdu ve oda yönetiminden yardım istedi.
Konunun kendilerine ulaşmasıyla devreye giren Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, “Şubat’ın 25’inde yapılan tebligatlarla karşılaşılan durumu Muğla Borsasında yapılan sektör toplantısında Orman ve Tarım Muğla İl Müdürü Barış Saylak’a ulaştırdım diyerek süreci şöyle anlattı;
”Bodrumlu üreticilerimizin sorunlarını çözmek için İl Müdürümüz Barış Saylak’ın başlattığı sürece sırasıyla AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’da dahil oldu. Bodrum Vergi dairesiyle yapılan görüşmeler sonrasında vergi dairesi taleplerimiz konusunda yasalara dayanarak mağdur olan üreticilerimiz mağduriyetini çözeceğini belirtti. Bizde Bodrum Ziraat Odası olarak Bodrum Pazarlarına çıkan köylü üreticilerimizin listesini Bodrum Vergi Dairesi Müdürülüğüne ulaştıracağız. Ayrıca panikle Bodrum’un muhtelif pazarlarındaki satış tezgahlarını iptal eden köylü üreticimizin yerlerinin iadesi konusunda çaba sar feden Belediye Başkanımız Ahmet Aras’ın desteğine teşekkür ediyoruz. Konuya dahil olarak odamız üyelerinin sorununa çözüm üretilmesinde emek sarf eden başta Muğla milletvekilimiz Mehmet Yavuz Demir, Ahmet Aras, Barış Saylak, Osman Gökmen ve Bodrum Vergi Dairesi Müdürü Sait Orulluoğlu’na çok teşekkür ederiz” dedi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ