bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Koşullara uyulmamış tapulu araziler belediyeye devredilecek

Koşullara uyulmamış tapulu araziler belediyeye devredilecek
dr mehmet aşık

Cumhuriyetin ilk yıllarında köylüyü gözetmek için konulan 442 sayılı kanunun süresi 2020 yılında sonlanıyor.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun

Büyükşehir yasası çıkmadan önce kanuna göre köylülerin kullanımına açılan ve  3 yıl içinde iskanlı inşaat yapmak, 10 yıl satmamak koşulu ile tapulandırılan ve tapu ile tahsis edilen araziler gerekli koşullar yerine getirilmemiş ise belediyelere devredilecek.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun 2020 yılında sonlanacak olan ve kanunla verilmiş olan bu hakkın ekonomik koşullar nedeniyle şartlarının yerine getirilememesinden doğan mağduriyeti önlemek amacı ile TBMM’ne kanun teklifi verdi. Kanun teklifinde sözkonusu kanunun beşinci maddesinde yer alan sürenin beş yıl uzatılması isteniyor.

Süre uzatılsın

Büyükşehir Yasası çıkmadan önce köylerde yaşayan halka ve ihtiyaç sahibi köylülerinn kullanımına açmak amacıyla bir takım arazilerin İl Özel İdareleri tarafından belirlenen bir proje kapsamında ve muhtarlar aracılığıyla verildiğini söyleyen İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun,  3 yıl içinde iskânlı inşaat yapmak ve 10 yıl satmamak koşuluyla tapulandırılan ve müracaat edenlere tapu ile tahsis edildiğini belirtiyor ve konuyu şu şekilde açıklıyor;

“Ekonomik koşulların zorluğu nedeniyle üzerine konut yapılamamış olan arazilere ve bu arazilerden 10 yıl dolduğu için satılan ama üzerine hala konut yapılmayanların, önceki kanunun koyduğu tarih 31.12.2020  yılında belediyelere devredilmek durumunda kalacaktır.

Vatandaşlarımızı böylesi bir mağduriyetle karşı karşıya kalmış durumdadır. Bu mağduriyetlerin giderilmesi ve hak sahiplerine bu yapıları yapma imkânı sağlanabilmesi amacıyla 18.03.1924 tarihli ve 442 Sayılı Köy Kanunu’nun Geçici 5. Maddesinde bu tarih 31.12.2020 olarak düzenlenmiştir. Vermiş olduğumuz kanun teklifi ile bu tarihin 31.12.2025 olarak değiştirilmesi ve verilen sürenin 5 yıl daha uzatılması amaçlanmış ve bunun için TBMM’ne kanun teklifimiz verilmiştir.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ