bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Kocadon’a Hapis Şoku

Kocadon’a Hapis Şoku
dr mehmet aşık

Bodrum Belediyesi eski Başkanı Mehmet Kocadon ve Belediye’nin eski İmar ve Şehircilik Müdürü Haluk Aytı hakkında, ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçundan Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava geçtiğimiz mart ayında sonuçlandı.  Görülen davada Başkan Kocadan, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Dava Mart ayında Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce karara bağlanmasına rağmen bugün gündeme getirildi.

Hazırlanan iddianamede, Bodrum ilçesinde bulunan bir taşınmazın Belediyece düzenlenmiş olan tadilat yapı ruhsatının yürürlükteki 1/1000 ölçekli Bodrum koruma amaçlı revizyon imar planının ilgili hükümleri ve 3194 sayılı kanunun 3. Maddesi hükümlerine aykırı olduğu kaydedildi. Suça konu yapıların mimari projesinin 1/1000 ölçekli Bodrum koruma amaçlı imar planına uygun olarak düzenlenmediği belirtildi. Mimari projesine göre, Bodrum Belediyesi’nce verilen 11 Ocak 2012 tarihli tadilat yapı ruhsatlarının da bu plana uygun olarak düzenlenmediği, söz konusu aykırılıklarla ilgili idarenin görevini yerine getirmekte gerekli dikkat ve özeni göstermediklerinin tespit edildiği kaydedildi.

İddianamede, söz konusu gayrimenkul ile ilgili verilmiş olan toplam 10 adet yapı ruhsatının düzenlenmesinde Belediye Başkanı olan sanık Mehmet Kocadon ile İmar ve Şehircilik Müdürü sanık Haluk Aytı’nın sorumlu olduğu belirtildi. Bu suretle ‘Görevi kötüye kullanma’ suçunu işledikleri kaydedildi.

Dava geçtiğimiz mart ayında Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce karara bağlandı. Kararın gerekçesi ise açıklandı. Bodrum eski Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Belediye’nin eski İmar ve Şehircilik Müdürü Haluk Aytı atılı suç kapsamında 1 yıl ertelemesiz hapis cezasına çarptırıldı. 

 

Dava geçtiğimiz Mart ayında Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce karara bağlandı. Mahkemenin gerekçeli kararında; dönemin Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Belediye’nin eski İmar ve Şehircilik Müdürü Haluk Aytı’ya atılı suçlama kapsamında 1’er yıl hapis cezası verildi. Kararda sanıklardan Mehmet Kocadon hakkında geçmiş yıllarda verilmiş ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması hükümleri uygulanmış 6 ayrı dosya ile Haluk Aytı’nın hakkındaki 8 dosyada Hükmün Açıklamasının Geri Bırakılma kararlarının bozulduğu ve ilgili mahkemelere kararın kesinleşmesinin ardından bildirimde bulunulmasına karar verildi.

Mehmet Kocadon ve Haluk Aytı’nın, Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bu kararına İzmir Bölge İstinaf Mahkemesi nezdinde itirazda bulundukları öğrenildi. Dosyanın İstinaftaki incelemesi devam ediyor.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ