bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Kaymakam, Halikarnas Balıkçısı’nı anma töreninden siyaset yapıldığı iddiasıyla terk etti

Kaymakam, Halikarnas Balıkçısı’nı anma töreninden siyaset yapıldığı iddiasıyla terk etti
bodrumolay

Bodrum’da dünyaca ünlü edebiyatçı, yazar şair Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı anma töreninde konuşan emekli öğretmen Hatice Yücel Halikarnas Balıkçısı’nın yaşam görüşlerini anlatırken “Balıkçının bize miras bıraktığı sahilleri, koyları, doğa güzelliklerini koruyamadığımıza,” vurgu yaptı ve “kıyılarımız sabote ediliyor, saraylar yapılıyor” dedi. Kaymakam Bilgehan Bayar, törenden ayrıldı.
“Halikarnas Balıkçısı” mahlaslı gazeteci, yazar, şair, ressam Cevat Şakir Kabaağaçlı, Muğla’nın Bodrum ilçesinde ölümünün 48’inci yılı dolayısıyla düzenlenen törenle anıldı.
Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumunca, Bodrum Belediyesinin desteğiyle düzenlenen anma etkinliği, Kabaağaçlı’nın mezarının bulunduğu Gümbet Mahallesi Gönül Tepesi’nde gerçekleştirildi.
Etkinliğe, Halikarnas Balıkçısı’nın torunu Sibel Kabaağaçlı’nın yanı sıra, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun ile öğrenciler, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Programda, Bodrum’a 1926 yılında sürgün edilen Kabaağaçlı’nın yaşamından kesitler anlatıldı. İlçedeki bazı okullardan öğrenciler Kabaağaçlı’nın çok yönlü kişiliğini kısa kısa anlattı.
Etkinlikte konuşan Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın mavi yolculuğu geliştiren kişi olduğunu söyledi.
“Kabaağaçlı’nın bir ‘merhabası’ bizi bir araya getirdi diyen Bayar, “Şiirinde Bodrum’a gelenin aşık olup tekrar gidemeyeceğinden bahsediyor. Bu kıymetli şairimiz yaşamı boyunca çok güzel eserler vermiş. Geriye, biz çocuklara gençlere çok güzel mesajlar bırakmış. Nur içerisinde yatsın.” dedi.
Halikarnas Balıkçısı’nın torunu Sibel Kabaağaçlı da dedesinin doğayı ve insanları seven, çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu ifade ederek, onun torunu olmaktan gurur duyduğunu, her yıl anma etkinliklerinin yapılmasından dolayı da çok mutlu olduğunu dile getirdi.
Bodrum’da yaşayan emekli öğretmen Hatice Yücel ise ‘Ama o gün süngerde, denizde vurgun yiyenler vardı, bugün ise teknelerle kıyılarımızı kirletiyor. Kıyılarımızı sabotaj ediyor. Saraylar yaptırıyor. Bunu söylemek zorundayız. Çünkü bu zincirin halkalarını yaşadım. Teşekkür ederim.” diye konuştu.
Kaymakam Bilgehan Bayar, Yücel’e “Ben Kaymakam olarak geldim buraya, 1 saat oldu siyaset yapıyorsunuz. Burada halen konuşuyorsunuz. Ben duamı yapıp gideceğim. Bulunduğunuz ortamda devlet adamlarını suçlamalar, sarayları suçlamalar, yapmayın” diyerek tepki gösterdi. Kaymakam Bayar, daha sonra törenden ayrıldı.
Kaymakam Bayar, daha sonra Cevat Şakir’in mezarı başına giderek dua okudu.
Yapılan konuşmaların ardından Kabaağaçlı’nın mezarına çiçekler bırakıldı, mezarının yanına Bella Sombra ağacı dikildi.
Kabaağaçlı’yı anma etkinlikleri ilçede gün boyu devam edecek.

Fotoğraf anter haber ve AA

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ