Karya kralının mezarına özel koruma

Muğla'nın Milas ilçesinde arkeoloji tarihi açısından son 100 yılda bulunan en önemli tarihi eserler arasında gösterilen mezar odası ve duvar resimlerinin de bulunduğu Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı, yürütülen çalışmalarla ayağa kaldırılarak turizme kazandırıldı. Milas Kaymakamı Eren Arslan, yüzeyden yaklaşık 18 metre aşağıda bulunan mezar odasının, lahit ile çevreleyen figürleri ve duvar resimleriyle dönemin tarihine ışık tuttuğunu söyledi. ( AA)

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne giren 2 bin 400 yıllık Hekatomnos Anıt Mezarı, özel iklimlendirme sistemiyle sabit sıcaklık ve nem değerlerinde korunuyor.

Karya mezarı Milas’ta, arkeoloji tarihi açısından son 100 yılda bulunan en önemli tarihi eserleri arasında gösteriliyor. Mezar odası ve duvar resimlerinin de bulunduğu Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı, yürütülen çalışmalarla turizme kazandırıldı.

Definecilerin 2010 yılında soygunu sonrası ortaya çıkarılan Karya Satrabı Hekatomnos’un anıt mezarı ve duvar resimlerinin bulunduğu alan, yürütülen bilimsel çalışmalarla artık bir açık hava müzesi gibi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı’nı ile ilgili Kral mezarının, arkeoloji tarihi açısından son 100 yılda bulunan en önemli tarihi eserler arasında gösterildiğini belirtti. Arslan, soygunda büyük zarar gören mezar odasının korunması için titiz çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Bilim insanlarınca mezar odasına özel iklimlendirme sistemi kurulduğunu aktaran Arslan, “Altın bezemelerle süslü duvarları bulunan mezar odasının, görkemli kabartmaları olan lahdin, gelecek kuşaklara aktarılması için yıllardır özel bir çalışma yürütülüyor. Mezar odasının sıcaklığı ve nem oranı sabitlenmiş durumda, düzenli olarak bakımları yapılıyor.” diye konuştu.

İlçenin tarihi ve kültürel değerler bakımından çok zengin olduğunu anlatan Arslan, Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı’nın da ülke turizmine büyük katkı sunduğunu vurguladı.

Arslan, yüzeyden yaklaşık 18 metre aşağıda bulunan mezar odasının, lahit ile çevreleyen figürleri ve duvar resimleriyle dönemin tarihine ışık tuttuğunu dile getirdi.

leave a reply