bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Karikatürcüler “Tatil Anılarını” Çizdi

Karikatürcüler “Tatil Anılarını” Çizdi
allkaria

10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 61 ülkeden 673 sanatçı 1331 karikatür gönderdi. Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen yarışmanın bu yılki teması “Tatil Anıları” idi. 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor.

Gençler de yarışıyor

Yetişkinler ve gençler olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmada; 17 ve üst yaşlardaki karikatürcüleri içeren yetişkinler kategorisinde 507 sanatçı 1117 eser gönderirken, 16 ve daha alt yaşlardaki karikatürcüleri içeren gençler kategorisinde ise 166 sanatçı 214 eser ile yarışmaya katıldı.

En çok başvuru Türkiye ve İran’dan

10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürcüleri Yarışması’na en çok eser gönderilen ülkeler arasında, ilk iki sırayı Türkiye ve İran aldı. Türkiye’den 195 sanatçı 265 eser gönderirken İran’dan 123 sanatçı 264 eser ile ayrışmada yer aldı. En çok katılımın olduğu ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Sırbistan (67 eser), Çin (57 eser), Rusya Federasyonu (54 eser), Endonezya (52 eser),  Mısır (43 eser), Romanya (39 eser), Brezilya (28 eser), Hindistan (20 eser).

Ön değerlendirme değerlendirmede 279 eser finale kaldı

Yarışmada dereceye girecek eserler iki aşamalı bir değerlendirme ile belirleniyor. Birinci aşamada ürk karikatürcülerden oluşan ulusal jüri gönderilen bütün eserler arasından finale kalacak eserleri belirliyor.

Mehmet KAHRAMAN (Karikatürcü), Kamil YAVUZ (Karikatürcü), Raşit YAKALI (Karikatürcü), Musa GÜMÜŞ (Karikatürcü), Prof. Dr. Nazmi KOZAK (Anadolu Üniversitesi), Fehmi KÖFTEOĞLU (Turizm Gazetecisi) ve Ali KAYMAK (Four Points By Sheraton Kağıthane Otel Müdürü) oluşan ulusal jüri 13 Ocak 2019 tarihinde İstanbul’da yaptığı toplantıda finale kalan eserleri belirledi.

Seçici kurul gençler kategorisinde 57 ve yetişkinler kategorisinde ise 222 olmak üzere toplam 279 eseri final değerlendirmesi için seçti. Yarışmanın final değerlendirmesi dünya genelinde tanınan karikatürcülerden oluşan uluslararası seçici kurul tarafından Şubat ayı içerisinde yapılacak.

Yarışma turizmin farklı yönlerini düşündürüyor

Yarışmanın ana Sponsoru Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan ÇELİKKANAT, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nı, turizmin farklı yönlerini ortaya çıkaran, çok değerli bir sanat etkinliği olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Çelikkanat, “Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na gönderilen eserler, karikatür sanatçılarının turizmi yalnızca ticari bir alan olarak görmediklerini, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel etkileri ve ilişkileri bağlamında dünyaya farklı bir bakış açısıyla yaklaştıklarını gösteriyor. Er Yatırım olarak biz de yatırımlarımızda bu farklı bakış açısını yakalamaya çalışıyoruz” dedi.

Yarışmanın koordinatörü Anatolia Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK ise Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dokuz yıldır düzenlendiğini ve dünyada karikatür camiasında Türkiye’nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyledi. Kozak, ek olarak, yarışma sayesinde karikatürcülerin turizm alanının farklı yönlerine dikkatlerinin çektiklerini vurguladı.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın resmi internet sayfasına şu adresten erişilebilir: http://tourismcartoon.com/index.php

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ