Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

Kanat Özsert, yazdı: ‘Çocukları Sporla Büyütün’   

  • 20 Ekim 2021
Kanat Özsert, yazdı: ‘Çocukları Sporla Büyütün’   
bodrumolay

Bodrum’lu spor adamı, Altınordu Bodrum Futbol Okulları sorumlusu, Ortakent-Yahşi Gençlik ve Spor Kulübü başkanı Kanat Özsert çocukların sporla büyümesi gerektiğini söyledi ve bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Çağımızın en büyük sorunlarından birisi hareketsiz yaşam ve teknoloji bağımlılığı.
Artan nüfus, gün geçtikçe çoğalan araç trafiği çocuklarımızın sokakta oyun oynamasını güvensiz bir hale getirdiğinden dolayı, artık aileler çocuklarının serbest bir şekilde dışarı çıkmasına haklı olarak izin vermiyor. Bu durumdan dolayı çocuklar boş vakitlerinde sanal oyunlarda çok uzun zaman geçiriyor. Hareketsiz büyüyen çocuklar hastalıklara karşı çok dayanıksız hale geliyor.Hareketsizliği yaşam tarzına dönüştürüp normalleştiren bu yeni neslin ebeveynlerine oranla 5 yıl daha erken öleceği öngörülüyor.

Her çocuğun spor yapması şart.
Her çocuk mutlaka spor yapmalı, sporla büyümeli. Spor adamı olarak benim fikrim her çocuk en az 1 spor branşında aktif olmalı hatta bu sayı 2 veya 3 e çıkabilir.
Çocuğun spora ve düzenli egzersizlere en erken başlama yaşı 4 dür. Bu yaştaki çocukların hareket etme isteğinin güçlü olması nedeniyle davranışlarında belirsizlikler bulunur ve atak davranışları zaman zaman olabilir. Bu çok doğal bir durumdur.
Bütün spor branşlarının temeli Jimnastik. 4 yaşında jimnastik yapmaya başlayan sporcu çocuk 5-6 yaşına geldiği zaman ilgi duyduğu başka bir spor branşına başladığında çok çabuk adapte olur ve daha kısa zamanda başarılı olur. Ülkemizdeki çocukların yaygın olarak spora başladığı branşlar 5-6 yaşlarına geldikleri zaman futbol ve basketbol. Başlama yaşını 4 yaşa indirip jimnastikten ilgi duyduğu branşa geçiş yapan çocuklar çok daha uyumlu ve başarılı olacaktır.
Çocuklarının beden ve ruh sağlığı için ailelerin spora yönlendirmesi şart.

Spor yapmanın çocuklara faydaları.

Obezite riskini azaltır.

Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır ve kardiyovasküler sistemi güçlendirir.

Kemik, kas, bağ ve tendonların sağlıklı şekilde gelişmesini ve güçlenmesini destekler.

Koordinasyon ve denge sağlar.

Fiziksel olarak rahatlatır.

Fiziksel rahatlama ile kronik kas gerginliği (baş ağrısı veya sırt ağrısı gibi) azalır.

Uyku düzeninin gelişmesine yardımcı olur.

Kendine güven duygusunu geliştirir. Özgüveni artırır.

Dolaylı olarak sosyal becerileri artırır.

Toplum içinde ve arkadaşlar arasında liderlik ve iş birliği dahil olmak üzere kişisel becerilerin gelişmesine yardım eder.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ