bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Kadınların kırsalda örgütlenme kapasiteleri geliştirilecek

Kadınların kırsalda örgütlenme kapasiteleri geliştirilecek
pisisoft

Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından oluşturulan ‘Kırsalda Kadınların Girişimcilik ve Örgütlenme Kapasitelerinin Geliştirilmesi’ projesinin kapanış çalıştayına katıldı.

Projenin ikinci aşaması olan kapanış çalıştayına Muğla Valisi Esengül Civelek, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Tarım ve Orman İl Müdürü Ş. Fırat Erkal, GEKA, Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, STK temsilcileri, il ve ilçe müdürlüklerinden konusunda uzman personel ve kadın çiftçiler katıldı.

Kadın çifçilerin sosyo ekonomik durumu ve eğitim seviyesi tespit edildi

Proje kapsamında ilk olarak 2018 yılında Muğla genelinde kadın çiftçilerin sosyo- ekonomik durumları ile eğitim ve proje taleplerinin tespiti amacıyla 354 kadın çiftçi ile anket çalışması yapıldı. Anketlerin değerlendirilmesi sonucunda kırsalda kadın üreticilerin tarımsal potansiyellerini iyileştirmek amacıyla çalıştay yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından ortaklaşa ‘Kırsalda Kadınların Girişimcilik ve Örgütlenme Kapasitelerinin Geliştirilmesi’ Çalıştayı düzenlendi.

Kadın toplumun en önemli parçasıdır

Programda Yaraş Tiyatro ekibinin Türk Kadının geçmişten günümüze gelen azmini, çalışkanlığını ve vatan sevgisini ortaya koyan çalışması sahnelendi ve ‘Üreten Kadın,
Büyüyen Anadolu’ sloganı ile kadınların toplumun en önemli parçası olduğu vurgusu
yapıldı. Ardından kapanış çalıştayı film gösterisi sunumları ile devam etti.

Kadınların kırsal kalkınmadaki rolünün çok önemli olduğunu belirten Vali Civelek, kadınlar olmadan tarımsal üretimin olamayacağını, kırsal kalkınmanın olamayacağını ve kadınların tarımsal üretimin yarısını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kadınlara yönelik sorunlar giderilmeli

Kırsal kalkınmada daha hızlı bir ilerleme kaydedilebilmesi için kadınlara yönelik sorunların giderilmesi ve kadınların konumlarının güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Civelek, “Kadınlarımızda var olan potansiyelin ortaya çıkarılması, mevcut durumlarının iyileştirilmesi, tarımsal üretimde bulunan, üreten ürettiğini değerlendiren, pazarlayan kadınlarımızın kadın girişimciliği konusunda desteklenmesi, kaliteli ve verimli tarımsal üretimi artıracak aynı zamanda da tarım sektöründe kadın işgücünü verimli hale getirecektir” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının pozitif ayrımcılık içerecek şekilde kadın çiftçilerimize yönelik eğitim programları, destek, hibe ve teşvik uygulamaları olduğunu belirten Vali Civelek “İlimizde de İl Tarım Orman Müdürlüğümüz yerelde bu çalışmaları başarıyla yürütmektedir. Müdürlüğümüzce düzenlenen yeni bilgiler yeni beceriler tarımda yeni teknik ve teknoloji kullanabilme kapasitesi kazandıracak, üretimi özendirecek bu çalışmalara kadınlarımızın katılımı tarımsal üretim konusunda bilinç düzeyinin artırılması ve kadın emeğinin çok daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi konusunda oldukça yarar sağlayacaktır” dedi.

Vali Civelek konuşmasının sonunda ‘Kırsalda Kadınların Girişimcilik ve Örgütlenme
Kapasitelerinin Geliştirilmesi’ çalıştayının gerçekleştirilmesinde destek ve katkı sağlayan tüm taraflara ve kadın çiftçilere teşekkür etti.

Çalıştay, tüm kurum ve kuruluşların koordineli bir şekilde kırsaldaki kadına destek
vermesinin birçok soruna çözüm getireceği tespiti ile sona erdi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ