bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

İyi Partili Ergun: İktidar Kıyı Alanlarını Ticarileştiriyor

İyi Partili Ergun: İktidar Kıyı Alanlarını Ticarileştiriyor
pisisoft

İyi Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun bugün yaptığı yazılı açıklamada MUÇEV (Muğla Çevre Vakfı) ile ilgili sert eleştirilerde bulundu.
Ergun “Hepinizin son yıllarda ismini sıkça duyduğu, fakat amacının ne olduğu ve nasıl bir kuruluş olduğu kamuoyundan ısrarla saklanan MUÇEV isimli bir şirket var. Şeffaflıktan uzak yapısı ile dikkat çeken ve basına yansıyan birçok şaibe ile anılan bu şirket, öyle anlaşılıyor ki, mevcut iktidarın kıyı alanlarını ticarileştirme politikasının bir aracı haline gelmiştir” dedi.
Ergun açıklamasının devamında “İktidar kamuya, yani vatandaşlarımıza ait olması gereken kıyı alanlarını hem ticarileştiriyor, hem de bunu vatandaşlarımızın siyasi tercihlerini cezalandırmak için kullanıyor. Mevcut iktidar zihniyetinin bu tutumu hem Anayasaya, hem de Kıyı Kanunu’na açıkça aykırıdır. Hukukun üstünlüğünü ve kamu yararını her şeyin üzerinde tutan İYİ Partililer olarak MUÇEV’in ranta, kıyılarımızın adeta yağmalanmasına ve vatandaşlarımızın cezalandırılmasına dayanan faaliyetlerine sessiz kalmamız mümkün değildir” ifadelerini kullandı.
DEMRELİLERİ CEZALANDIRMA POLİTAKASIDIR
Ergun “Söz konusu şirket adını ilk kez memleketim ve seçim bölgem olan Muğla’da duyurmuştur. Geldiğimiz aşama itibariyle, neredeyse Türkiye’nin tüm kıyı alanlarında faaliyet gösteren MUÇEV’in rant ağlarına Antalya’nın ve Demre’nin kıyı alanları da eklenmiştir. Nitekim, Demre ilçemizdeki Üçağız Mahallesi “Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi”nde bulunan 12.983 metrekarelik kıyı alanın işletme yetkisi Demre Belediyesi’nden alınmış 10 yıllığına MUÇEV’e devredilmiştir. Söz konusu devir işlemi Demre Belediyesi’nden habersiz, ihalesiz ve dolayısıyla da hukuksuz bir şekilde yapılmıştır. Bu durum, Demrelilerin gelirlerinin Demrelilerden kaçırılması ve bundan sonra Demrelilerin faydalanamayacağı şekilde özel bir şirkete aktarılması anlamına gelmektedir. Açıkça ifade etmek gerekirse bu politika, son yerel seçimlerdeki siyasi tercihlerinden dolayı Demrelileri cezalandırma politikasıdır. Zira bir önceki dönemde AK Parti’nin yönettiği Demre Belediyesi’ne ait olan bu kıyı alanlarının, Belediye’nin yönetimi İYİ Parti’ye geçince apar topar MUÇEV’e devredilmesi, mevcut iktidarın kayırmacılığa ve çifte standarda dayanan otoriter demokrasi anlayışının açık bir göstergesidir” dedi.
KIYI ALANLARI RANT ALANI GÖRMEKTEN VAZGEÇİLMELİDİR
Ergun konuşmasını “Ne yazık ki, Muğla’dan aşina olduğumuz ve Demre’de de karşılaştığımız bu durum, Millet İttifakı tarafından yönetilen birçok ilimizde ve ilçemizde de söz konusudur.MUÇEV’in ihalesiz aldığı kıyı alanlarından elde ettiği kira veya işletme gelirlerini nasıl kullandığını öğrenmek mümkün değildir. Öte yandan bu şirketin vergiden muaf bir şekilde faaliyet gösterdiği iddia edilmektedir. Tüm bunlar olurken Cumhurbaşkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaşananlara sessiz kalması, kamuoyunu aydınlatmaması da dikkat çekicidir. Dolayısıyla iktidarın MUÇEV’in vergiden muaf olup olmadığını, muafsa hangi yasal çerçevede bu muafiyetin sağlandığını değilse, şimdiye dek ne kadar vergi ödediğini kamuoyuyla paylaşması lazımdır. Anayasamızın ve yasalarımızın öngördüğü gibi, kıyılarımız halkın kullanımına açık olmalıdır. Demre kıyılarını korumak amacıyla bu tahsis veya kiralamalar yapılıyorsa, o zaman şartları belirlenmek ve halkın kullanımına açık olmak kaydıyla bu alanlar, halka en yakın kamu kurumu olan Demre Belediyesi eliyle işletilmelidir. İlgili bakanlıklar ise sadece denetimi ile ilgilenmelidir. Bununla beraber, iktidar Demre’de olduğu gibi kıyı alanlarını rant aracı olarak görmekten bir an önce vazgeçmelidir.Belediyeler üzerinden bu alanların gerçek sahibi olan vatandaşlarımızı “nasıl daha iyi yararlandırabiliriz?” sorusuna cevap aramalıdır. MUÇEV’in yapısı ve faili olduğu hukuksuzluklar ile ilgili olarak acilen kamuoyunu aydınlatmalıdır. Ayrıca, MUÇEV ve MUÇEV gibi şirketler aracılığıyla Millet İttifakı belediyelerini ve vatandaşlarımızı cezalandırma politikasına da bir an önce son vermelidir. Biz İYİ Parti olarak ranta, hukuksuzluğa ve kamu kaynaklarının yağmalanmasına dayanan bu otoriter yönetim zihniyetine ve keyfi politikalarına karşı sonuna kadar Demrelilerin sesi olacağız ve Demrelilerin hakkını korumaya devam edeceğiz” sözleri ile tamamladı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ