bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

İyi partili Ergun “200 bin kahveci kıraathaneci mağdur”

İyi partili Ergun “200 bin kahveci kıraathaneci mağdur”
bodrumolay

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun bugün TBMM verdiği soru önergesinde kahveciler,  kıraathaneciler ve çay ocağı işletmecilerinin yaşadığı sıkıntıyı gündeme getirdi.
“200 Bin Kahveci, Kıraathaneci ve Çayocağı İşletmecisi Mağdur”
İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, önergesinde  “İçinden geçmekte olduğumuz Covid-19 Salgını’nın yayılmasını önleyebilmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında iş yerleri kapatılan esnaflarımızın ekonomik ve sosyal durumları endişe verici bir aşamaya dönüşmüş durumdadır. Bu hususta özellikle kahvehaneciler, kıraathaneciler ve çay ocağı işletmecileri günlük gelire bağlı olmaları hasebiyle ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bununla beraber bu işletmelerde istihdam edilen vatandaşlarımızın sayısının en az 200 bin civarında olduğu ve bu çalışanların büyük bir kısmının kayıtsız ve yine günlük gelire bağlı bir şekilde çalıştığı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla hem kahvehane ve kıraathane işleten esnaflarımız, hem de çalışanları bu zorlu süreci atlatabilmek için nakit desteği veya uygun kredi destek paketleri gibi desteklere ihtiyaç duymaktadır. Bakanlığınızca sağlanan kredi destek paketlerine başvuru konusunda birçok mağduriyetler yaşandığı ve çok sayıda esnafımızın bu kredilere erişemediği basına yansımış durumdadır. Vatandaşlarımızla yaptığımız birebir görüşmelerden de bu bilgileri teyit etmiş durumdayız” dedi.
Ergun, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle aşağıdaki soruları yöneltti.
1. Bakanlığınızca, kıraathane ve kahvehane esnafına yönelik nakit desteği veya uygun koşullarda kredi sağlamak gibi bir çalışmanız var mıdır?
2. Bakanlığınız tarafından bu işletmelerimizde istihdam edilen ve büyük çoğunluğu kayıt dışı şekilde çalışan vatandaşlarımız için ne gibi tedbirler alınmıştır?
3. Bakanlığınız, bu işletmelerde kayıt dışı bir şekilde istihdam edilen vatandaşlarımızı tespit edip bu kişilere yönelik nakit desteği sağlamak gibi bir çalışma yapacak mıdır?

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ