bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

İyi Parti’den kısa çalışma ödeneği denetimine ilişkin soru önergesi

İyi Parti’den kısa çalışma ödeneği denetimine ilişkin soru önergesi
allkaria

İyi Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işyerlerinde işçilerin durumu hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yazılı olarak sordu.
Ergun, sorusunda şu ifadeleri kullandı:
‘Koronavirüs salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında, 4447 Sayılı Kanun’a 26 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de eklenen Geçici Madde 23 ile kısa çalışma ödeneğinin koşulları düzenlenmiştir. Bu düzenleme istihdamın ve işverenlerin korunmasını amaçlarken, çalışanların gelirlerini düşürmüştür.
Zira kısa çalışma ödeneğinden, faaliyetlerini en az 1/3 oranında azaltan iş yerlerinde çalışan vatandaşlarımızın faydalanacağı öngörülmesine rağmen, 1 Haziran 2020 itibariyle normal faaliyetlerine geri dönmüş olan işletmelerde çalışan işçilerimiz de tam gün çalışmalarına karşın kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışmaya devam etmektedirler.
Bu durumdan ötürü kısa çalışma ödeneği kapsamına alınan ama tam gün mesai yapan yüzbinlerce vatandaşımız olumsuz etkilenmiş, gelirleri salgın öncesine göre yaklaşık 1/3 oranında azalmış ve yaşadıkları geçim sıkıntısı derinleşmiştir.
Bu bilgiler doğrultusunda;
1. Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber, faaliyetlerine tam gün olarak devam eden ve çalışanlarını kısa çalışma ödeneği kapsamında ücretlendirmeye devam eden iş yerlerinin şimdiye kadar denetimi yapılmış mıdır?
2. Eğer böyle bir denetleme yapılmış ise, çalışanlarını tam gün istihdam etmesine rağmen kısa çalışma ödeneği kapsamında gösteren işverenlere şimdiye kadar ne tür cezai müeyyideler uygulanmıştır?’

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ