bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

İnsan Hakları ihlalini ortaya çıkaran Baroya Muğla’dan destek

dr mehmet aşık

Tutuklanan çocuklara anayasanın 17’inci Maddesine ve İnsan Haklarına aykırı hareket edildiğini ispat ettiler. Haklarında suç duyurusu yapıldı. Haklarında suç duyurusu yapılan  Van Barosu’na bir destek de Muğla Barosu’ndan geldi.

Muğla Barosu konuyla ilgili yayınladığı Basın duyurusunda şunları kaleme aldı:

“Gözaltında bulundukları sırada işkence ve fena muameleye uğradıkları ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya konan çocuklar için Van Barosu tarafından ilgililer hakkında 16.02.2019 tarihinde Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu.

Suç duyurusu öncesinde gözaltında bulunan çocukların işkence ve kötü muameleye uğradıkları duyumu alınması üzerine Van Baro Başkanı ve Yönetimi, İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanları ve üyeleriyle birlikte Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gitmiştir. İşkence ve kötü muameleye tabi tutulduklarını söyleyen çocuklarla görüşülmüş, yapılan gözlemlerde çocukların vahim nitelikte yaralandıkları, işkence ve kötü muameleye tabi tutuldukları görülmüş, doktor raporlarına da yansıyan bu hususlar aynı zamanda tutanağa da bağlanmıştır.

İş bu gözaltında işkence ve fena muamele iddialarının kamuoyu ile paylaşılması sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 19.02.2019 tarihinde konuyla ilgili basın açıklaması yapılmış ve Van Barosu ile ilgili avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmiştir. 1136 sayılı Avukatlık kanunun 76. Maddesi Barolara “İnsan haklarını savunmak ve korumak” görevini vermiştir. Van Barosu tam olarak da Avukatlık Kanunu’nun kendilerine görev olarak yüklediği insan haklarını savunmak ve korumak adına hareket etmiştir. Gözaltındaki çocuklarla görüşülmüş, çocukların beyanları tutanağa bağlanmış, çocukların savcılık ifadelerinde de bu hususları belirtmeleri ve doktor raporlarının da bunu teyit etmesi üzerine sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Dolayısıyla gözaltında işkence ve fena muamele nedeniyle sorumlu emniyet personelleri hakkında derhal soruşturma açılması ve bu konuda açıklama yapılması gerekirken iş bu işkence ve fena muamelenin ortaya çıkarılmasında etkin rol oynayan Baro ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasının kabul edilir bir tarafı bulunmamaktadır.

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin İşkence yasağı
başlıklı 3. Maddesinde belirtildiği üzere “Hiç kimse işkenceye veya insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele veya cezaya tabi tutulamaz”

Bunun yanı sıra, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 5. Maddesinde belirtilen  “Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez” hükmü ve yine Anayasanın 17. Maddesinde belirtildiği üzere “ Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz ” hükmü birlikte değerlendirildiğinde çok net bir ifadeyle belirtiriz ki işkence ve fena muamele insanlık onuruna aykırıdır ve kabul edilemez.

Haklarındaki suçlama ne olursa olsun hiç kimseye gözaltında iken işkence yapılamaz ve fena muamelede bulunulamaz. Bulunan görevliler hakkında derhal gereği yerine getirilmelidir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasındaki suç türüne ve suça sürüklenen çocuklara yönelik toplanan delillere yapılan vurgu, göz altında yapılan işkence ve fena muameleyi meşru kılmadığı gibi haklı da göstermez.

5395 sayılı Çocuk koruma Kanunu’nun, Çocuğun gözaltında tutulması başlıklı 16. Maddesinde belirtildiği üzere  “Gözaltına alınan çocuklar, kolluğun çocuk biriminde
tutulur. Kolluğun çocuk biriminin bulunmadığı yerlerde çocuklar, gözaltına alınan yetişkinlerden ayrı bir yerde tutulur” hükmü gereği gözaltı sonrası Çocuk Karakolu’na götürülmesi gereken çocukların İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü, kamuoyuna yansıyan fotoğraflar, ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya çıktığı üzere darp ve cebire maruz kaldıkları bir vakıa iken, sorumlu emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılması yerine Avukatlık Kanunu’nun kendilerine yüklediği görevi yerine getirerek gözaltında işkence ve fena muameleyi ortaya çıkaran Van Barosu hakkında suç duyurusunda bulunulmasının bir izahı bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve bu süreçte Van Barosunun
yanında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Adana Barosu                      Adıyaman Barosu               Afyonkarahisar Barosu
Ağrı Barosu                          Amasya Barosu                   Ankara Barosu
Antalya Barosu                    Artvin Barosu                      Aydın Barosu
Balıkesir Barosu                  Bartın Barosu                       Batman Barosu
Bilecik Barosu                     Bingöl Barosu                      Bitlis Barosu
Bolu Barosu                         Burdur Barosu                     Bursa Barosu
Çanakkale Barosu               Çorum Barosu                      Denizli Barosu
Diyarbakır Barosu              Düzce Barosu                      Elazığ Barosu
Erzincan Barosu                  Erzurum Barosu                  Eskişehir Barosu
Gaziantep Barosu                Giresun Barosu                    Gümüşhane-Bayburt Barosu
Hakkâri Barosu                   Hatay Barosu                       Iğdır Barosu
Isparta Barosu                      İstanbul Barosu                   İzmir Barosu
Kars-Ardahan Barosu         Kahramanmaraş Barosu     Kastamonu Barosu
Kayseri Barosu                    Kırklareli Barosu                Kırıkkale Barosu
Kocaeli Barosu                    Konya Barosu                     Kütahya Barosu
Malatya Barosu                   Manisa Barosu                   Mardin Barosu
Mersin Barosu                     Muğla Barosu                     Muş Barosu
Ordu Barosu                         Rize Barosu                          Sakarya Barosu
Samsun Barosu                    Siirt Barosu                         Sinop Barosu
Şanlıurfa Barosu                 Şırnak Barosu                      Tekirdağ Barosu
Tokat Barosu                       Trabzon Barosu                   Tunceli Barosu
Uşak Barosu                         Van Barosu                           Yalova Barosu
Zonguldak Barosu

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ