bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

İNMEMİŞ TESTİS TEDAVİSİ

Doç. Dr. Semih Özkan

İnmemiş Testis

İnmemiş testis (kriptorşidizm) bir yada her iki testisinde doğumda torbaya inmemiş olması halidir. Erkek genital organlarının içinde en sık görülen doğumsal bozukluktur. Normal doğumda %3, erken doğumlarda %30 oranında görülür. Bunların ilk bir yıl içinde %85 kendiliğinden iner. İnmedikleri takdirde bir üroloji doktoru tarafından görülüp tespitinin yapılması ve tedavisinin hemen planlanması gerekir.

İnmemiş testisler, bulundukları yer itibariyle karın içinde, kasıkta fıtık kanalı içinde yada torbanın üst seviyelerinde fıtık kanalının dışında yerleşik olarak bulunabilirler. Karın içinde yada torbadan ne kadar uzakta ise testisin hasar görme olasılığı daha fazladır. Bu durumdaki inmemiş testisler vücut içi 37-38 derece ısıdan olumsuz etkilenir ve gelişmelerini sağlayamazlar. Bu testisler sperm üretemezler ve kısırlığa neden olurlar. Ayrıca bu testislerin kanser oluşturma riskleri yüksektir. İnmemiş testis tek taraflı olsa bile, normal olarak inmiş olan torbadaki testiste %30 oranında bu durumdan etkilenir ve hasar görür.

Erkek bebekler doğdukları anda doktor tarafından incelenmeli ve özellikle inmemiş testis açısından muayene edilip varsa aile bilgilendirilmelidir. Daha sonra çocuğun takibi ürolog tarafından yapılmalı ve tedavisi planlanmalıdır. İnmemiş testislerde doğumdan itibaren testisdeki tahribat, başlar ve ortalama 4 yasında tahribat tamamlanır.

Tedavi:

İnmemiş testis eğer iki taraflı ise hormon tedavisi ile indirilmeye çalışılabilir. Eğer testis inmiyorsa mutlaka cerrahi olarak indirilmesinin sağlanması gerekir. Açık cerrahi uygulama ile testis torbaya (skortum) indirilir ve torbaya tespit edilerek tekrar yukarı kaçması engellenir. Operasyon sonrasında testisin gelişiminin takibi gerekir. Testis kanseri riski yüksek olan bu hastaların periyodik takibi gereklidir. Olumsuz gelişme halinde erken müdahale hayat kurtarıcı öneme sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ