Osman Arkangil yazdı: İmar Barışı mı, İmar Talanı mı?

“İmar Barışı”, uzatmaların ardından sona erdi. Hükümet, “İmar Barışı” nı hem kaynak yaratmak hem de geçmişte yapılan ruhsatsız ya da imar dışı inşaatlardan kaynaklanan mağduriyetleri ortadan kaldırmak için uygulamaya koydu.

Uygulama; Türkiye genelinde yer alan toplam 13 milyon konutu ilgilendiriyordu. Yapı kayıt belgesi almak çin 5 milyonun üzerinde başvuru oldu. Yaklaşık 2.5 milyar lira para toplandı.
Ne yazık ki; her konuda olduğu gibi, İmar Barışı’nın da suyunu çıkardık.

Büyüklerimiz boşuna; “Allah, uyuz versin, tırnak vermesin” dememiş. “İmar Barışı” 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan binaları kapsıyordu. Uygulama iyi niyetli.
Amaç, kötü niyetli olunca, işler çığrından çıktı.

Bodrum; düne kadar kaçak inşaat cennetiydi. Örneğin; Güvercinlik’te ruhsatlı, iskanlı bina bulmak zordu. Sadece Güvercinlik değil, yarımadanın her köşesinde benzer sıkıntılar
yaşanıyordu. Neredeyse her otelin, sitenin, evin ilavesi vardı. Ahbap, çavuş ilişkisinden belediyeler kaçak yapıları ve ilaveleri görmezden geliyordu.

Belediye Başkanı hakkında onlarca dava açılmıştı. Dahası Başkan, bu nedenle cezaevinde yatmıştı. “İmar Barışı” Bodrum için büyük müjde oldu. Belediye Başkanı ve bina sahipleri haklarında açılan davalardan kurtuldu.

“İmar Barışı” ile yarımada da beyaz bir sayfa açılacaktı. İmar ile ilgili sorun yaşayanlar zaman kaybetmeden, yapı kayıt belgesi almak için başvuruda bulundu.
Buraya kadar her şey normal. Normal olmayan, bu dönemde kayıt dışı patlama yaşanması.
Bodrum’da da uyanıklara fırsat doğdu. Boş arazilere bir kaç gecede gecekondu binalar oturtuldu.

Tek katlı evler, dubleks oldu. Dubleks evler triplekse dönüştü.
Oteller bayram yaptı. Milyon dolara satılan siteler de müteahhitler kararı şampanya
patlatarak kutladı. Seçim endişesi nedeniyle olacak. belediye kaçak inşaatlara göz yumdu!

“İmar Barışı” 2018 yılı içinde iskan alan ya da yapılan kaçak inşaatları kapsamıyor. Tam aksi, bu tür binalar için ciddi ceza yaptırımları hatta 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezaları var.
Ancak, fırsatı ganimet bilenler cesur, belediye kör olunca Bodrum da “İmar Barışı” öncesi kaçak inşaat yapıldı.

Traji komik olan, kaçak yapıların mantar gibi kaçak yapıları denetleyecek yetkilerin evlerinin hemen yanında da türemesi.

Kör parmağım gözüne örneği; milyon dolarlara satılan sitelerde zorunlu olarak ayrılan yeşil alanlar da müteahhitler tarafından imara açıldı! Uyanık müteahhitler milyonlarca dolarlık haksız rant elde etti. Hele deniz kenarındaki bir çok oteldeki sonradan ilaveler! Rantı hesaplamaya hesap makinesinin tuşları yetersiz kalır.

Yakaköy’den okurlar aradı. Özellikle çoğul kullandım, zira T…..n mahallesinden en az 5 defa aradılar. Konu; kaçak inşaatlar. Arayanların iddiası, yeşil alanlara 200’e yakın kaçak inşaat yapılması. İnanmak mümkün değil. Arayanlar iddialarında oldukça ciddi.
Hatta, bu işte parmağı olduğunu söyledikleri kişilerin çok ciddi kazanç sağladıklarını ifade ettiler. Aramızdaki konuşma oldukça ilginçti;
– Bana anlattıklarınızı yetkililere anlatın.
– Anlattık, ancak çözüm olmadı.
– Nasıl yani.
– 150’yi arayın, diye başlarından savdılar.
– 150, BİMER.
– Evet. Başbakanlık İletişim Merkezi.  BİMER’i de bir kaç defa aradık. Fakat ne gelen oldu ne de giden. Aksine inşaatlar, daha da arttı.
– Peki, inşaatların hepsi mi kaçak.
– Size ada parsel numarasını vereyim, sorun. Hepsi kaçak… Parayı bastıran inşaatı yapıyor.
İddianız çok ciddi.
– Evet ciddi… Para Yakaköy içinde dönüyor. Belediye’ye anlattık…BİMER’e anlattık. Şimdi de size anlatıyoruz. Peki size sıkıntı yaratan durum nedir.
-Daha n’olsun. Bizler yasalara saygılıyız. Bazılarının saygısız olması, ve de hiç çekinmeden mahallenin yeşilini yok etmeleri, kaçak inşaat yaparken yardım görmeleri bizleri üzüyor.

Arayan kişiler, Yakaköy’de özellikle T….n mahallesindeki kaçak olduğunu iddia ettikleri inşaatların ada ve parsel numaralarını da verdiler. Numaralar bende. Yetkililer ararsa kendilerine iletirim. Elbette, konuyla ilgililenileceğini düşünüyorum.
Zira; ilgilenilmezse. Bizim ilgimiz, sonuç alınana kadar devam edecektir.

“İmar Barışı”, 7.5 milyon konutun kangren olan sorununa çözüm getirmek için alındı.
“Uyuz-tırnak ” örneği; “İmar Barışı” nı fırsat bilenler büyük rant nedeniyle eskinin üzerine tüy ekerek milyonlarca konutu ilgilendiren yeni bir kangren yarattı.

Belediyenin elinde, uydudan çekilen fotoğraflar var. Yerel seçimlerden sonra belediye, uydu fotoğraflara bakarak 2018 yılı içinde yapılan ruhsatsız kaçak binaları ve ilaveleri çok kolay tespit eder.

Bodrum belediyesi için uydu fotoğrafa da gerek yok. Yetkililer kimin nerede ne yaptığını ezbere biliyor. Bu arada, bazı uyanıklar boş arazilere, eskiden varmış gibi, binalar
oturtarak Kayıt Belgesi almak için “İmar Barışı” na başvuruda bulundu. Hatta bazı komisyoncuların uydu fotoğraflarında dahi sildirme yaptığı ileri sürüldü.

“İmar Barışı” sona erdi. Bodrum için sonuç ne oldu: Büyüklerimizin bir sözü ile nokta koyalım; “Şah’tı Şahbaz oldu”

leave a reply