İki kişinin öldüğü kazada 15 sene hapis istemi

19 Temmuz 2017'de yatağan Termik Santralinde kazanları besleyen kömür bant sisteminin çökmesi sonucu meydana gelen kazada 9 kişi yaralanmış, bantların altında kalan 2 işçi hayatını kaybetmişti.
19 Temmuz 2017’de Muğla Yatağan Enerji Üretim Santralinde  kömür bandındaki çökmeden dolayı  meydana gelen kazada 2 kişi ölmüş, 9 kişi yaralanmıştı.
Termik Santralde kazanları besleyen kömür bant sisteminin çökmesi sonucu meydana gelen kaza ile ilgili tutuksuz yargılanan 5 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.
Şüpheliler “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçlamasıyla 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Soruşturma Tamamlandı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığının, 5 tutuksuz sanık hakkında başlattığı soruşturma tamamlandı.

Başsavcılığın çalışması sonucu elde ettiği bilgiler ışığında hazırlanan 12 sayfalık iddianame, Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Sanıkların “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapislerinin istendiği iddianame, mahkemece kabul edildi.

İddianameden:
“Her ne kadar şüpheliler üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeseler de bilirkişi heyeti raporuna göre iş kazasının meydana gelmesinde asli kusurlu oldukları tespit edilmiştir”
“Tanık beyanlarından anlaşılacağı üzere, galeriden, olayın öncesinde kömür tozu ve demir parçaları döküldüğünün, çatırdama seslerinin geldiğinin tespit edilmesi üzerine şüpheliler M.Ü. ve S.D. tarafından galeri alt kısmına güvenlik şeridi çektirilmesine, hatta galeri altında bulunan araçların bulundukları yerden alınması yönünde talimat verilmesine rağmen, kusurlu oldukları tespit edilen şirket yetkilileri tarafından galeri içerisinde çalışmakta olan işçilerin tahliye edilmediği anlaşılmıştır”

İlk duruşma 11 Nisan’da

Dava iddianamesinde ilk duruşma tarihi 11 Nisan olarak belirlendi. İddianamede öncelikle soruşturma evrakında elde edilen bilgi ve belgeler ile makina mühendisleri, inşaat mühendisleri ile iş güvenliği uzmanlarından oluşan bilirkişi heyetinin raporlarına yer verildi.

Hazırlanan raporlarda Santral Direktörü S.T, Dış Tesisler Müdürü M.Ü. ve İş Güvenliği Uzmanı S.D’nin 1. derecede asli kusurlu olduğu belirtildi. Santral Müdürü A.D. ile Santral Teknik Müdür Yardımcısı R.E.A da  2. derecede asli kusurlu bulundu.

Mağdurlar şikayetlerini geri aldı

İddianamede, görgü tanıkları ile şüphelilerin de ifadeleri bulunurken, mağdurların, şüphelilerden şikayetçi olmadıkları veya daha önceki şikayetlerinden vazgeçtiklerini beyan ettiklerine yer verildi.

Cumhuriyet Savcısı Nevzat Bulut’un hazırladığı iddianemede, otopsi tutanakları, doktor raporları, olay yeri inceleme tutanağı, olay tutanakları, tanık beyanları, bilirkişi heyeti raporu, şüpheli ifadeleri ve tüm dosya kapsamında, her ne kadar şüpheliler, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeseler de bilirkişi heyeti raporuna göre iş kazasının meydana gelmesinde asli kusurlu olduklarının tespit edildiği anlatıldı.

İddianamede, şu görüşlere yer verildi:

“Her ne kadar şüpheliler üzerilerine atılı suçlamaları kabul etmeseler de bilirkişi heyeti raporuna göre iş kazasının meydana gelmesinde asli kusurlu oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca tanık beyanlarından anlaşılacağı üzere, galeriden olayın öncesinde kömür tozu ve demir parçaları döküldüğünün, çatırdama seslerinin geldiğinin tespit edilmesi üzerine şüpheliler M.Ü. ve S.D. tarafından galeri alt kısmına güvenlik şeridi çektirilmesine, hatta galeri altında bulunan araçların bulundukları yerden alınması yönünde talimat verilmesine rağmen, kusurlu oldukları tespit edilen şirket yetkilileri tarafından galeri içerisinde çalışmakta olan işçilerin tahliye edilmediği anlaşılmıştır.”

“Tehlikeyi öngörmelerine rağmen tedbir almadılar”

Şüphelilerin neticeyi öngörmelerine rağmen gerekli tedbirleri almadıkları ileri sürülen iddianamede, iki kişinin ölümüne ve mağdurların yaralanmalarına sebebiyet verilerek, ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçunun işlendiğine işaret edildi.

İddianamede, “Şüphelilerin işlediklerine dair kamu davası açmaya yeterli şüphe oluştuğu anlaşılmaktadır.” denildi.

Şüphelilerin yargılamasının mahkemece yapılarak, ayrı ayrı cezalandırılmaları ve Yatağan Adli emanetindeki görüntü kayıtlarının delil olarak saklanması talep edildi.

leave a reply