İhdas parselleri için son karar ne olacak

Bodrum Belediye Meclisi 2 Kez gerçekleştirdiği olağan Meclis Toplantısında gündemindeki maddeler arasında 1 maddeyi oy çokluğu diğer tüm maddeleri oy birliği ile kabul etti.

Bodrum Belediyesi’nin Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Meclis toplantısı’nın gündeminde yer alan konular dışında, mecliste izleyici olarak bulunan vatandaşın getirdiği konularla ilgili de açıklamalar yer aldı. belediyeye ait kiralamalar, kamu alanlarında açılan stantlar, Bodrumspor, Başkan ve başkan yardımcılarının maaşları, belediyeye ait mülklerin kiralanmasındaki adaletsizlik de bu konuların arasında idi.

Bir madde oy çokluğu diğer maddeler oy birliği ile kabul edildi

Oturum’da gündem maddeleri oylanmadan ilk konuşulan konu ilk meclis toplantısında Tarihi Kentler Birliği’ne seçilen asil ve yedek üyelerin yanlış yazılması ile ilgili maddi hata ile ilgiliydi. Konunun düzeltmesi kayıtlara geçirildi. Mayıs ayı olağan toplantısının ilk gündem maddesi olan Kumköy Mahallesi’nde trafo amaçlı imar değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. İmara konu olan 2’inci madde ise oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı gündeminde yer alan diğer gündem maddeleri de oy birliği ile kabul edildi. Toplantı gündeminin 6’ncı maddesinde 5393 sayılı Belediye Kanununun 24’üncü maddesi gereği, bir yıl süreyle görev yapacak “Cadde ve Sokak İsimlerini Belirleme Komisyonu” üyeliklerine CHP’li Mustafa Coşkun ve Mustafa Kemal Özsarsılmaz ile İYİ Partili İsmail Uslu seçildi.

Toplantı gündeminde üzerinde durulan olan tek madde

Toplantı 3194 Sayılı İmar Kanununun 17. maddesi gereğince, ihalesiz olarak satılacak ihdas parselleri ile ilgili satış kararlarını almak üzere Belediye Encümenine yetki verilmesinin görüşüldüğü 8’inci madde’ye İYİ Parti meclis üyelerinden  Mehmet Onur Şahbaz bu madde de belirli bir ölçü olması gerektiğini gündeme getirdi. Şahbaz’ın İhdas parsellerinin Encümene devrolacak kısmında getirilmesi gereken ölçüyü önce  200 m2 daha sonra 300 m2 olarak belirtmesi dikkat çekti. Bu oranının daha sonra belirlenmesi konuşularak gündem maddesi ilk sunulduğu şekli ile oybirliği ile kabul edildi. Bu maddede yapılaşmaya uygun olan parsellerin meclise getirilmesi kararlaştırıldı.

11’inci maddede Bodrum Belediyesi 2018 yılı Bütçe Kesin Hesabının görüşülmesi için 8 Mayıs Çarşamba Saat 09.00’da meclisin bir kez daha toplanması kararı alınırken ek gündem maddesi olan mülkiyeti Bodrum Belediyesi’ne ait Çarşı Mahallesi 776 ada, 15 parselde kayıtlı 115,40 metrekare yüz ölçümlü arsa vasıflı taşınmazın 5 yıl süreliğine bedelsiz olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi oybirliği ile kabul edildi. Muğla büyükşehir Belediyesi bu alanı hizmet binası olarak değerlendirecek.

Belediye ismine TC eklensin

Olağan meclis toplantısının sonunda İYİ Partili Belediye Meclis üyesi Mehmet Onur Şahbaz, Bodrum Belediyesi isminin başına Türkiye Cumhuriyeti simgesi olan TC’nin eklenmesi önerisi Belediye Başkanı Aras’ın konunun gündemlerinde olduğu ve projelendirildiği cevabı ile sonuca bağlandı.

Belediye mülklerinden kasada 300 Milyon para olurdu

Kent Konseyi Ekoloji Gurubu sözcüsü  Mehmet Çilsal “Belediyeye ait yaklaşık 500 gayrimenkul son 20-30 yılda para toplanabilseydi, arpalık olarak kullanılmasaydı belediyenin kasasında şu anda 300 milyon TL. olacaktı. Bu gayrimenkulün en az yüzde 90‘nı  ihale yasasına uyulmadan, ihale yapılmadan kiralanmıştır. Bu uygulamaya son verin şu andaki tüm kiracıları tahliye edin. Şu anda halen 1 milyon lira belediyeye borcu olan 500 bin TL. borcu olan var. Lütfen bu kanunsuzluğa hukuksuzluğa son verin” dedi.

Bu konuda tespite başladıklarını, üç ay kirasını ödemeyen belediye kiracılarının tahliye edilmesinin normal prosedür olduğunu açıklaya Aras önümüzdeki dönem belediyenin önemli kaynaklarından birinin bu olacağını işaret etti.

Stantlara 2200 müracaat 323 stant var

Bir vatandaşın stantlarla ilgili sorduğu bir soruya ise Ahmet Aras, konuyla ilgili çalıştıklarını ve stantların verilmesinin bundan sonra hakkaniyetli bir şekilde kura ile yapılacağını kaydetti. 2200 müracaat 323 stant olduğunu bu stantların arasında 10 seneyi geçen, el emeği olmadan alıp satan stantlar da yer aldığını işaret eden Aras öncelikle bu konuyu yerinde inceleyeceklerini gerekirse kamu alanlarında farklı bölgelerde yeni yerleşimler yapılabileceğine de değindi.

İşgaliye komisyonunun tüm standları tezgahları tekrar dolaşıp inceleme alacağını dile getiren Aras standları belediyeden kiralayanların daha yüksek kiralarla başkalarına devir ettiğini bildiklerini, pazar yerlerindeki stantların da bu şekilde yanlış kullanımlarından haberdar olduklarını vurguladı. Aras konu ile ilgili “işe başlayalı kısa bir süre oldu. Bizi istismar eden iyi niyetimizi kullananları tespit edeceğiz, gerçek hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

-“Belediye’nin Bodrumspor’u finanse edecek gücü kesinlikle yok”

Toplantı sonunda yer alan sorular arasında isminin Suphi Öğün ve gazeteci olduğunu ifade eden bir vatandaşın sorusu da yer aldı. Bodrumspor’un maddi olarak çok kötü durumda olduğunu ifade eden Öğün Bodrumspor’a belediyenin desteğinin ne yönde olacağını öğrenmek istedi.  Bununla ilgili bir basın toplantısı yapılması ve bilgi verilmesini önerdi.

Aras Bodrumspor ile ilgili konuya yanıt olarak “Bizim Bodrumspor’u kendi ayakları üzerinde durur hale getirmemiz lazım. Çünkü Belediyenin Bodrumspor’u finanse edecek bir gücü kesinlikle yok. Belediye asli görevlerini yapamıyorken spor kulübüne para aktarmak gibi bir uygulama yapamaz. Bununla ilgili tavrımız çok nettir. Biz hala bazı birimlerimizdeki personelimize maaş ödeyemezken spor kulüplerine gereğinden fazla destek veremeyiz, yasaların bize verdiği iznin dışında. Evet, spor kulüplerine yardım ediyoruz ama malzeme alıyoruz, forma alıyoruz. Ancak bu şekilde destek olabiliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Aras geçen meclis toplantısında gelen bir soruya cevap olarak  “Başkan Yardımcılarının maaşı 8900 TL. Benim maaşım ise 12.900 TL. dır” diyerek oturumu kapattı.

Belediyesi’nin meclis toplantısını CHP’li Mustafa Saruhan’ın da içinde olduğu kalabalık bir vatandaş grubu tarafından izlendi.

leave a reply