İç Mimarlar Meslek Hakları İçin Siyasilerden Destek İstiyorlar

0

Meslek haklarının ihlal edildiğinden yakınan  Bodrumlu İç Mimarlar, siyasetçilerden destek istediler.
Ülkemiz de ve Kıbrıs ta toplam da 63 üniversiteden diploma alan, 60.000 civarında mezunu olan, iç mimarların ettikleri projeleri resmiyete dökebilmek için kamu yetkililerince, eser haklarının mimar meslek mensuplarına devredilmesiyle işlem yapabildiklerini belirten TMMOB İç mimarlar Odası Bodrum İlçe Temsilcisi K.Gizem Ferat, proje müellifleri bölümünde İç mimara yer verilmediği ya da proje müellifliği bölümünde yer verildiğini   bu durumun  eserin oluşturulması sırasındaki, mesleki denetim haklarını engellediğini söylüyor.
Bu davranışın İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine ve Ülkemiz Anayasasına aykırı olduğuna değinen Ferat, iç mimarların eser üretme ve üretilişini denetleme hakkı, İnsan hakkıdır, meslek hakkıdır, hiçbir şekilde kısıtlanamaz diyerek, bu uygulamaya neden olan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin derhal revize edilmesi gerektiğini vurguluyor.
Ülkemiz Avrupa Birliği Uyum anlaşmalarına imza atmıştır. Avrupa Birliği uyum anlaşmaları gereği meslek mensuplarının üye ülkelerde, mesleklerini icra etme hakkı vardır, diyen Ferat, iç mimamrların Avrupa’da çok geniş yetkilere sahip olduklarını, Türkiye’de ise tam tersinin olduğuna dikkat çekerek, Planlı alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin revize edilmemesinin en büyük nedeninin Kamu kurumlarındaki meslek oligarşisi olduğunu, ülkemizin  kamu kurumlarındaki gruplaşma ve kamu yararı yerine mesleki taassubu üstün tutma yaklaşımlarından dolayı,  ciddi zarar gördüğüne dikkat çekiyor.

Paylaş
Önceki İçerikİl Şampiyonu Oldular
Sonraki İçerik8 kurşunla vurulan yunus, sahilde ölü bulundu
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here