bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Havaalanının Gözetleme Kulesi Yıkılma Tehlikesi Atlattı, Camları Patladı

Havaalanının Gözetleme Kulesi Yıkılma Tehlikesi Atlattı, Camları Patladı
allkaria

Yeni inşa edilen Milas-Bodrum Havaalanının gözetleme kulesi, geçtiğimiz hafta meydana gelen 6,9 şiddetindeki İzmir depremi sırasında yıkılma tehlikesi geçirdi. Camları patladı, kulede çalışanlar ölüm tehlikesi atlattı.

30 Ekim günü Ege denizi Seferihisar açıklarında 6,9 büyüklüğünde meydana gelen deprem, yaklaşık 2,5 dakika sonra Milas ve Bodrum’da şiddetli bir şekilde hissedilmişti. Ancak yetkililer, Milas ve Bodrum’da herhangi bir maddi hasar meydana gelmediğini açıklamışlardı. Günler sonra çıkan gerçek ise Bundan 8 yıl önce İtalyanlar tarafından yap işlet devret modeliyle inşaa edilen Milas Bodrum havaalanının dış hatlar terminaline hizmet veren kulesi yıkılma tehlikesi atlattı. Deprem sırasında camları patlayan kulede çalışanlar ölüm tehlikesi atlattı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir havaalanı yetkilisi, “Deprem sırasında hava gözetleme kulesinin camları patlayınca, arkadaşlar yerlerini terk etmemişler, ancak büyük korku yaşamışlar. O anda hava trafiğide yoktu. İnen, kalkan uçağımız bulunmuyordu. Ancak İzmir’de meydana gelen şiddetli bir depremde bu yeni yapılmış havaalanı etkilenecekse, bunun araştırılması gereklidir” dedi.

Skandal üzerine Skandal

Bundan bir kaç gün önce depremde meydana gelen hasarı incelemek için Ankara’dan gelen Deprem inceleme komisyonu heyetinin başkanı ise, bittikten sonra kuleyi ve havaalanını teslim alan, kullanmaya onay veren kişi vardı. Aldığımız bilgilere göre, deprem inceleme komisyonu başkanı, sadece camların takılmasını ve bu şekilde kullanmaya devam edilmesi, yönünde karar verdi.

Milas Bodrum Havalimanı Dış Hat Terminali, İtalyan Astaldi firması tarafından 14 ay gibi rekor bir sürede tamamlandıktan sonra 3 Haziran 2012 günü o günkü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve Muğla Valisi Fatih Şahin tarafından açılmıştı.

Milas Bodrum Havalimanı, 100 milyon Euro’nun üzerinde bir yatırımla hayata geçti. Yap İşlet Devret (YİD) modeli ile 02.08.2006 tarihinde gerçekleştirilen ihale neticesinde, 45 ay (3 yıl 9 ay) süre ile “Mondial Milas – Bodrum Havalimanı Uluslararası  Terminal İşletmeciliği ve Yatırım A.Ş.” tarafından

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ