bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Harvard yolcusu 6 proje Doğa’dan

Harvard yolcusu 6 proje Doğa’dan
REKLAM ALANI

Harvard’tan sunum daveti alan 6 projeden her biri, gündelik hayatı kolaylaştıracak pratik bilgiler içeriyor.

Doğa Koleji Bahçeşehir Kampüsü öğrencileri uluslararası arenada “Biz de varız” dedi.  ’Dünya’nın manyetik alanı yetiyor mu?’, ‘Teknoloji Köprüsü’, ‘Look Before You Leap’, ‘Yaşamak İçin Son Umut’, ‘Airwest’ ve ‘Yanık Tedavisinde Kantaronun Etkisi’ başlıklı 6 projeyle bir kez daha Harvard yolcusu oldu.

Doğa Koleji Eğitimde sunduğu yenilikçi yaklaşım ve Ar-Ge çalışmalarına verdiği değerle  bilim ve teknoloji alanına katkıda bulunmak için birçok farklı proje yürütüyor. 

Lüle; “Öğrencilerimizin uluslararası standartlardaki üniversitelerde, okulumuzu ve ülkemizi temsil hakkı elde etmesi gurur verici bir tablo yaratıyor’’

Geleceğin doğru şekillenmesi için bilim ve teknolojinin gelişimi adına yürütülen projelerin  büyük önem taşıdığını söyleyen Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle,  sürdürülebilir bir dünya ve güvenli bir geleceğin ancak bilim ve teknolojinin gelişimiyle mümkün olduğunu vurguluyor. 

Robotik’te airWest

Coğrafya Öğretmeni Suna Demir danışmanlığında yürütülen “airWest” projesiyle İzzet Kağan Ertence, motosiklet kazaları sonucu ortaya çıkan ölüm ve yaralanmaları minimum seviyeye indirmeyi hedefliyor.

Olası bir kaza halinde yeleğin üzerindeki sensör ani ivmelenmeyi algılıyor. Karbondioksit gazı yüksek bir basınçla yeleğin içine doluyor. Mikro bilgisayar, kaza yerine en yakın ambulansı otomatik olarak gönderiyor.

Fizik’te  “Dünyanın manyetik alanı yetiyor mu”

Melisa Hazal Akyüz, danışman öğretmeni Berna Aras ile birlikte yürüttüğü ‘’Dünya’nın manyetik alanı yetiyor mu?’’ başlıklı projede, gezegenimizi koruyan manyetik kalkanın zayıflamasının ne gibi sonuçlara yol açabileceğini araştırıyor.

Edebiyat’ta “Teknoloji Köprüsü”

Geçmişten miras kalan eserleri gelecek nesillere güvenle aktarabilmek için, proje yazılım programıyla destekleniyor. Eserlerin karekod aracılığıyla çeşitli dillere çevrilmesi, Osmanlı Türkçesi eserlere ulaşmayı daha kolay hale getiriyor.

Proje ile kaybolmaya yüz tutan eserlerin yitip gitmesinin önüne geçilecek. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Gözde Mercan danışmanlığında, öğrenci Selin Nur Narlı’nın tasarladığı ‘’Teknoloji Köprüsü’’ projesinde, edebiyatın teknolojiyle birleşimi bütüncül bir yaklaşımla ele alınıyor.

Matematik’te “Look Before You Leap”

Risk hesabı yapan şirketlerin kar-zarar hesaplamalarına kolaylık sağlayacak proje, Matematik Öğretmeni Deniz Furtuna danışmanlığında, öğrenciler Mualla Aslı Eren ve Cem Taylan Meriç tarafından hazırlandı.

Look Before You Leap projesiyle, olası riskleri değerlendirmek isteyen bir işletme, uygulamaya girdiği veriler aracılığıyla fikir sahibi olabilecek.

Coğrafya’da “Yaşamak için son umut”

Deprem önlenebilir olmasa da, teknolojinin değişen dinamikleriyle birlikte, geride bıraktığı hasarlar azaltılabiliyor. Öğrenciler Çağla Gündeş ve Nasher Khan Zadran, enkaz altında kalan insanların tespiti ve müdahalesi için insan vücudunun ısısını algılayan bir termal kameranın yer aldığı robotik tasarı geliştirdi.

Coğrafya Öğretmeni Suna Demir danışmanlığında yürütülen ‘’Yaşamak İçin Son Umut’’ projesi, depreme karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Biyoloji’de ‘Yanık Tedavisinde Kantaronun Etkisi’

Biyoloji Öğretmeni Sinem Elemen danışmanlığında yürütülen projede Sudenaz Bajrami ve Berke Yatağan, cilt yanıklarının iyileşme sürecine yumurtanın ve kantaronun etkisini ele alıyor.

Yumurta akının, mikroorganizmaların üremelerini zorlaştıran antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu vurgulanıyor. İlaca ulaşılamayan acil durumlarda basit cilt yanıklarında alternatif çözüm sunuyor.

Yanığın üzerini kaplayarak havayla temasına da engel oluyor. Yumurta sarısının içeriğindeki albümin ise yanığın iyileşme sürecinde fayda sağlıyor.

Doğa Koleji’nden fırsat eşitliği

Doğa Koleji her yıl binlerce öğrenciye başarıları oranında yüzde 100’e varan burs imkanı sunuyor. Bu yılki bursluluk sınavına 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri katılacak.

Uluslararası platformda eğitime sunduğu katkıların yanında LGS ve YKS’de Türkiye çapında başarılara imza atan Doğa Koleji, başarılı öğrencilere burs imkanı sağlayarak desteğini esirgemiyor. 12-13 Ocak 2019 tarihlerinde yapılacak bursluluk sınavında başarı sağlayan öğrencilere yüzde 100 oranına varan burs imkanı sağlıyor.

Türkiye çapında tüm kampüslerinde gerçekleşecek olan bursluluk sınavına bu yıl da rekor başvuru bekleniyor. Geçen yıl, 148 bin 500 katılımla bursluluk sınavında bir rekora imza atan Doğa Koleji bu yıl 220 bin katılım bekliyor.

Her yıl binlerce öğrenciye başarıları oranında yüzde 100’e varan burs imkanı sunuyor. Bu yılki bursluluk sınavına 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri katılacak. 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ