bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Gümüşlük’te Festival Gülsin Onay’la son bulacak

Gümüşlük’te Festival Gülsin Onay’la son bulacak
allkaria

12 Temmuz’da başlayan ve neredeyse iki aylık bir döneme yayılan Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl da dünyanın farklı kültürlerinden gelen, enstrümanında virtüözlük derecesine erişmiş müzisyenleri klasik ve caz müziği çatısı altında buluşturdu. Konserlerin yanı sıra ustalık sınıfı kurslarıyla genç yetenekleri, üstatlarıyla buluşturan Gümüşlük Festival Akademisi, yine organizasyonun eğitim yuvası oldu.

Kapanış konseri, Mine ve Ali Can Polat çiftinin destekleriyle gerçekleşecek
Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen; Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğini; Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığını üstlendiği Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bölgede yerleşik yaşayan ya da bölgeyi turizm amaçlı ziyaret eden tüm klasik müzikseverleri, bu yıl dört ayrı mekanda konuk etti. Dibeklihan’da, 6 Eylül Cuma akşamı saat 20.30’da, bu yıl için son kez izleyici karşısına çıkacak olan Gülsin Onay’ın vereceği konserin destekçileri ise bir klasik müzik sevdalısı Mine ve Ali Can Polat çifti olacak. Her sene bir ya da iki konserin destekçiliğini üstlenen çift, yanı zamanda, “Festival Dostları” ailesi içinde yer alıyor.

Gülsin Onay, yorumlarıyla yine büyüleyecek
Piyanist Gülsin Onay, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünün sahnesinde Mozart, Mendelsshonn, Saygun, Liszt ve Chopin eserlerini seslendirecek. Devlet sanatçımız, Piyanist Gülsin Onay, hayranlarının karşısına ilk olarak Wolfgang Amadeus Mozart’ın bir eseriyle çıkacak: “Piano Sonata in A major, KV 331”. Bu eser üç bölümden oluşuyor; “Andante grazioso con variazioni”, “Menuetto” ve “Alla Turca”. Daha sonra sanatçı, Felix Mendelssohn-Bartholdy’nin, “Variations sérieuses Op.54” başlıklı yapıtını seslendirecek. Bu eseri, Onay’ın da hocası olan Ahmed Adnan Saygun’un bestelediği bir eser izleyecek: “Sonatin Op.15”. Bu eser, “Allegro”, “Adagio, con moto”, “Horon (Prestissimo)” başlıklarını taşıyor. Gece Franz Liszt ile devam edecek. Gülsin Onay, bestecinin, “Grande Marche du Sultan Abdul Médjid-Khan” adlı yapıtıyla izleyici karşısında olacak. Ünlü piyanist programını ve festivali Frédéric Chopin ile bitirecek. “Polonaise in A flat major, op.53” adlı eserle izleyici karşısına çıkacak olan Gülsin Onay, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul ediliyor ve Chopin’in de ana vatanı olan Polonya Hükümeti, geçtiğimiz yıllarda Gülsin Onay’ı, Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştı.

Eren Levendoğlu’ndan “Kültürümüzü ve gelecek nesillerimizi destekleyin” çağrısı
Festival süresince 10 bin civarındaki müzikseveri bir araya getiren Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, ülkemizin yanı sıra Hollanda, Tayvan, Almanya, İtalya, İsrail, Norveç, İrlanda, İspanya, Macaristan ve KKTC’den gelen müzisyenleri konuk etti. Başarılı bir festival dönemi geçirdiklerini ifade eden festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu, basına verdiği bilgide festivali değerlendirdi. 16 yıldır küçük bütçelerle gerçekleştirilen festivalin en önemli özelliğinin, bağımsız yapısından kaynaklandığını vurgulayan Levendoğlu, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin, bir holding girişimi olmadığını, çeşitli sponsorların destekleriyle gerçekleşmesine karşın, bir sivil toplum örgütü olmalarından kaynaklanan maddi barajları aşmanın, özellikle günümüz ekonomisinde çok kolay olmadığına dikkat çekti. Aynı zamanda Bodrum Klasik Müzik Derneğinin yönetim kurulu başkanı olan Eren Levendoğlu, “önümüzdeki yıl Bodrum Belediyesi ile daha kolektif bir yapıda varlık göstereceğimize ve desteklerini daha fazla alacağımızı ümit ediyorum” diyerek, sözlerini şöyle sonlandırdı. “Bu yıl Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalini destekleyen, projelerimizde yükümüzü hafifleten ve yanımızda olan tüm sponsor ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz. 2020 yılı için çalışmalarımız başlamıştır. Festivalimizi desteklemek isteyen tüm kurum, kuruluş ve şahıslara da seslenerek belirtmek istiyorum; destekleyecekleri sadece festivalimiz olmayacak, temelde, verecekleri destek, kültürümüze, sanatımıza, gelecek nesillerimize ve en önemlisi eğitime de destek vermiş olacaklar. Bu nedenle ülkemizin öne çıkan isimlerini Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline destek olmaya çağırıyorum.”

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sponsor ve destekçiler
Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi. Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları. Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar. Festivalin medya sponsorları ise Digiboard, Radyo Halikarnas ve Radyo EKO.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20.30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21.15’tir. Biletler Biletix’ten ve etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilecek.
www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfest
www.instagram.com/gumuslukfest

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde son konser
6 Eylül – “Kapanış Konseri” Gülsin Onay – Piyano Resitali, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

Bu yıl GFA’da gerçekleştirilen Masterclasslar
GFA Viyolonsel Masterclass; Jeroen Den Herder
GFA Keman Masterclass; Ildiko Moog & Erkin Onay
GFA Piyano Masterclass; Francesco Libetta & Konstanze Eickhorst & Gülsin Onay
GFA Şeflik Masterclass; Lior Shambadal
GFA Kontrbas Masterclass; Fora Baltacıgil

Gülsin Onay Biyografi
Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanıyla, 1988’de Boğaziçi ve 2007’de de Hacettepe üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi’nin de Sürekli Sanatçısıdır. 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası, Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü”, 2018 Bodrum Müzik Festivali Onur Ödülü Gülsin Onay’a verilmiştir. Tekirdağ’da bir sokağa Gülsin Onay’ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, 2015’ten bu yana, sanatçının adına “Gülsin Onay Piyano Günleri”ni ve ayrıca birkaç gün önce finali gerçekleştirilen Bisante Gülsin Onay Ulusal Beste Yarışması’nı düzenlenmektedir.

Onay, 2017’den bu yana, TRT Radyo-3’te “Gülsin Onay’la Radyo-3 Atölyesi” adlı bir program hazırlayıp sunmaktadır.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ