bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Güllük Liman Sahasının Özelleştirilmesi Protesto Edildi

Güllük Liman Sahasının Özelleştirilmesi Protesto Edildi
pisisoft

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.ye ait “Güllük Liman Sahası”nın 45 yıl süreyle ICC Grup İnşaat Ticaret Limitet Şirketine, 35 milyon 250 bin lira ile “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesi Milas halkı tarafından protesto edildi.

Güllük Limanı’nda bir araya gelen Milas halkı “Özelleştirme istemiyoruz, kıyılar halkındır” şeklinde slogan atarak, özelleştirme kararına karşı çıktı. CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt İlter, Belediye Meclis Üyeleri ve CHP Milas İlçe Örgütü’nün katıldığı eylemde açıklama yapan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Özelleştirme ihale ilanında buranın ne amaçla özelleştirileceği belirtilmemiştir. İşletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirileceğine dair ihaleye çıkan bu limanın kullanım amacı ne olacaktır?” diye sordu.

HALKIN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SORULMADI?

Milas halkının, bu limanın özelleşmesine karşı olduğunu vurgulayan CHP’li Alban, limanın taşıma-boşaltma amaçlı kullanılmasının Güllük’te var olan turizm potansiyelini bitireceğini ifade etti. Yerel yönetimin ve halkın özelleştirme sürecindeki düşüncelerinin gözardı edildiğini ve fikirlerinin alınmadığının altını çizen Alban açıklamasında şunları kaydetti:

“İhalenin “pazarlık usulü ile gerçekleştirileceği, ihale Komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılabileceği belirtilen ilanda, liman işletmesinin hangi amaçla kullandırılacağı belirtilmemiştir. Bu durum başta bölge halkı başta olmak üzere, konuyla ilgili kesimler tarafından tartışma konusu olmuştur. İşin kapsamı tam olarak belirtilmemesi, limanın yükleme-boşaltma mı yoksa yat limanı olarak mı hizmet vereceği konusu belirsizlikte kalmıştır. Muğla ilimiz, Milas İlçemiz sınırlarında bulunan Güllük Liman Sahası’nın işletme hakkının verilmesi ilanında belirtilmeyen noktaların açığa çıkması amacıyla soruyoruz;

Liman yükleme-boşaltma limanı olarak mı kullanılacaktır, yoksa marina mı yapılacaktır?

Bölge halkı ve yerel yönetimin buranın kullanım amacıyla ilgili görüşleri vardır. Bu özelleştirme sürecinde bu kesimlerin görüşleri eden alınmamıştır?

Kullanım amacı tamamen işletmecinin keyfiyetine bırakılmıştır. Limanın yandaşa peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz.”

‘YAT LİMANI’ BİLMECESİ

Fakat dünkü Resmi Gazete’de çıkan ilanda “yat limanından” bahsedilmedi. Sadece liman sahasının “işletme hakkının verileceği” bildirildi. Bu durum tartışmaları da beraberinde getirdi. Güllük’ün bağlı olduğu Milas’ın belediye başkanı Muhammet Tokat, bu ilana göre ihaleyi alanın limandan yükleme-boşaltma işlemi de yapabileceğini söyleyerek, “Bu liman Güllük merkezde. Güllük’ün kenarına başka bir liman daha yapıldı. Yükleme-boşaltma işlemleri bu yeni limandan yapılıyor. Merkezdeki liman için daha önce ihale yapıldı. Yat limanı olacaktı. Ancak inşaat başlamadı. Öylece duruyordu” diye konuştu. İhale ilanının net olmadığına da değinenTokat, şu şekilde devam etti:

“İşin kapsamı tam olarak belirtilmiyor. Limanın işletme hakkının verilmesi ile pekâlâ yükleme işi de yapılabilir. Limandan feldspat madeni ile balık yemi yüklenir. Bunlar tozuyan ve kokan maddelerdir. Eğer limandan yükleme-boşaltma işi yapılacaksa Güllük buna isyan eder. Güllük’ün katli olur. Sonu olur. Biz buna direniriz. İlanda tam olarak ne yapılacağı mutlaka belirtilmeliydi. Yat limanı mı olacak yoksa yükleme-boşaltma mı yapılacak?”

Tokat, son birkaç ayda belediye meclisine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, ilgili bakanlıklardan iki defa Güllük Körfezi’ne liman yapılması için öneri geldiğini, fakat reddettiklerini belirtti. Konu hakkında Güllük Liman Başkanlığı’nın da bilgisi olmadığını belirtenTokat, marina ile ilgili de kaygılar bulunduğunu söyledi. Tokat, “Marina, Güllük ekonomisine katkı sağlayabilir. Ancak bazı kaygılar da var. Merkezde, halkın denizle buluşacağı alan kalmıyor. Güllüklü balıkçıların nerede konuşlacağı konusunda da netlik yok” diye konuştu.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ