GULET VE TIRHANDİLLERE COĞRAFİ İŞARET İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

0

Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu ile yürüttüğü ortak çalışma ile Bodrum’a özgü gulet ve tırhandillere coğrafi işaret almak için kolları sıvadı.
BODTO meclis toplantısında konu ile ilgili bilgiler veren oda başkanı Mahmut Serdar Kocadon, yürüttükleri çalışmayı şöyle anlattı:
“Biliyorsunuz Bodrum mandalinasının coğrafi işaretini almıştık. Coğrafi işaret o yere özgü, o yerin tekniği ile üretilmiş ürünlere verilen bir koruyucu unvandır. Şimdiki hedefimiz Bodrum tırhandili ve Bodrum guletini coğrafi işaretini almaktır. Çünkü bugün en iyi gulet ve tırhandil Bodrum’da yapılmaktadır. Hep de Bodrum’da yapılmıştır. Markalarımızı korumak için coğrafi işaret almaya karar verdik. Bunun için de adımlarımızı attık. Muğla Üniversitesi Bodrum Denizcilik Yüksekokulu ile ortak bir çalışmamız var. Raporlarımız hazırlandı, en kısa zamanda müracaatlarımızı yapıp gulet ve tırhandilin coğrafi işaretini alacağız” dedi.
BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “2009 yılında da biz coğrafi işaret almak için müracaatımızı yaptık. Fakat o zamanki TSE’nin kurallarında bir üniversite raporu olması gerektiği belirtiliyordu. Biz de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden böyle bir rapor almak isterken ciddi bir fiyat istemişlerdi. Ondan dolayı kalmıştı. Muğla Üniversitesi Bodrum Denizcilik Yüksekokulu ile yaptığımız çalışma bitti. Raporu da hocamız teslim etti. Ben burada dekanımız Prof. Tuncay Kuleli hocamızaçok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Paylaş
Önceki İçerikGRAND PARK BODRUM OTEL’DE YAZA MERHABA PARTİSİ
Sonraki İçerikŞekerciler Denizcilik, Bodrum’da Yeni mağazasını açtı
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here