bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

GULET VE TIRHANDİLLERE COĞRAFİ İŞARET İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

GULET VE TIRHANDİLLERE COĞRAFİ İŞARET İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ
dr mehmet aşık

Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu ile yürüttüğü ortak çalışma ile Bodrum’a özgü gulet ve tırhandillere coğrafi işaret almak için kolları sıvadı.
BODTO meclis toplantısında konu ile ilgili bilgiler veren oda başkanı Mahmut Serdar Kocadon, yürüttükleri çalışmayı şöyle anlattı:
“Biliyorsunuz Bodrum mandalinasının coğrafi işaretini almıştık. Coğrafi işaret o yere özgü, o yerin tekniği ile üretilmiş ürünlere verilen bir koruyucu unvandır. Şimdiki hedefimiz Bodrum tırhandili ve Bodrum guletini coğrafi işaretini almaktır. Çünkü bugün en iyi gulet ve tırhandil Bodrum’da yapılmaktadır. Hep de Bodrum’da yapılmıştır. Markalarımızı korumak için coğrafi işaret almaya karar verdik. Bunun için de adımlarımızı attık. Muğla Üniversitesi Bodrum Denizcilik Yüksekokulu ile ortak bir çalışmamız var. Raporlarımız hazırlandı, en kısa zamanda müracaatlarımızı yapıp gulet ve tırhandilin coğrafi işaretini alacağız” dedi.
BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “2009 yılında da biz coğrafi işaret almak için müracaatımızı yaptık. Fakat o zamanki TSE’nin kurallarında bir üniversite raporu olması gerektiği belirtiliyordu. Biz de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden böyle bir rapor almak isterken ciddi bir fiyat istemişlerdi. Ondan dolayı kalmıştı. Muğla Üniversitesi Bodrum Denizcilik Yüksekokulu ile yaptığımız çalışma bitti. Raporu da hocamız teslim etti. Ben burada dekanımız Prof. Tuncay Kuleli hocamızaçok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ