Göbeklitepe Bodrum’daydı

2019 yılı Göbeklitepe yılı olarak ilan edildi. Kültür Tarihçisi Nezih Başgelen'e göre bu karar dışarıdan gelecek ziyaretçilerini etkileyecek bir karar.

0
Bodrum’da  “Göbeklitepe” konulu konferans düzenlendi. Akademia Vakfı Tarih Konferansları kapsamında, bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören ve Bodrum’daki Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün kurucusu Cenap Tezer onuruna gerçekleştirilen Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Arkeoloji ve Sanat Yayınları Kurucusu ve Kültür Tarihçisi Nezih Başgelen konuşmacı olarak katıldığı konferansı 600’e yakın kişi dinledi.

Başgelen, Şanlıurfa’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki, “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe ören yerini de içine alan, Dicle ile Fırat arasındaki bölgenin, tarihi kökünden değiştiren, ezber bozan buluntularla şaşırtmaya devam ettiğini söyledi.

Turizmde 2019’un “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle değinen Başgelen, “Hükümetimiz doğru bir adım atarak 2019’u ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan etti.  Göbeklitepe’nin sıra dışı, ezber bozan sonuçlarını tüm dünya ile paylaşabilmek ve dünyanın iki tane önemli uygarlık çekirdeğinin birine sahip olarak önemli. Çin ile bugünkü dünya uygarlığının iki ana yurdu olma hasebiyle bunu en çarpıcı bulgularıyla dünya ile paylaşma yolunu tercih etti.  Bu girişimin tümüyle arkasındayız ve de başarılı olmasını diliyoruz.” dedi.

“Bu hem Güneydoğu Anadolu Bölgemizin ekonomisine, turizmine ve de Türkiye’nin de bu alandaki dışarıdan gelecek ziyaretçilerini etkileyecek bir karar.” diyen Başgelen, Göbeklitepe’nin bu yılki turizm performansını yakından ilgilendirdiğini dile getirdi.

KAYNAKAA
Paylaş
Önceki İçerikEmitt’de en iyi ekip ödülü BODTO’nun
Sonraki İçerikİMEAK Deniz Ticaret Odası eğitimleri ilgi gördü
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here