Global Run’da yarış rezaletine tepki yağıyor

Bodrum’da geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen ve 5 km yarışmasında dördüncü olan yarışmacıya, üçüncülük ödülü verilerek üçüncü olan 13 yaşındaki Elif Ömer Irmakoğlu’nun ödülünün dördüncüye verilmesine Bodrum ve Türkiye’nin çeşitli illerinden büyük destek yağdı.

Milli sporcular bundan sonra Global Run yarışmasına katılmayacaklarını açıklarken Elif Ömer Irmakoğlu’nun ailesi yarışın sonucunda meydana gelen rezalete Atletizm Federasyonu’nun el koymasını istedi.

“Üçüncünün ödülü nasıl dördüncüye verilir şoktayız”

Pazar günü Global Run tarafından düzenlenen 5 km yarışmasına resmi tüm kayıtları yaptırıp, organizasyon tarafından yarışmada koşmasına izin verilen, ardından yarışmanın bitiminde 3’üncü olan ve üçüncülüğü resmi olarak açıklanan 13 yaşındaki Elif Ömer Irmakoğlu’nu kürsüye çağırdıktan sonra aniden kupa ve para ödülünü, Elif’in 400 metre arkasından 4’üncü gelen, 20 yaşındaki Esra Uzun’a veren ve hiçbir açıklama yapmayan organizasyon komitesine Türkiye’nin dört bir yanından tepki yağdı.

Bodrumlu Milli Atletler ve Masterler grubu pazartesi günü bir açıklama yaparak bundan sonra Bodrum’un ve atletizmin adını kullanarak reklam ve rant amacının dışında spora hiçbir destek amacı olmayan bu organizasyona katılmayacaklarını belirten gurup sözcüsü Selma Akgün, “Bu yarış başladığı yıllardan bugüne her yıl farklı bir rezalet ile zoraki sürüyordu, düzelir mi diye beklerken 13 yaşındaki sporcuya, sporcunun ailesine yapılanlara tanık olunca “Bunun adının spor olmadığına“ karar verdik.

Bodrum’un adına yakışmayan bu organizasyona bundan sonra asla katılmayacağız. Sporcuyu parasını alıp yarıştıracaksın kaydını yapacaksın ama ödül vermeye gelince çıkaracaksın.

Yetmedi antrenörlerinin üzerine korumaları göndereceksin. Bizler atletizm sahasında görmediğimiz bütün çirkinlikleri bu organizasyonda gördük. Organizasyon yetkilileri ve federasyon temsilcisi olduğunu söyleyen ancak yalan üzerine, yalan söyleyen Süha Günermengi ile Kazım Yeşilkanat isimli şahısları da Allah’a havale ediyoruz. Global Run yarışı bizim için bitmiştir. Türkiye’nin dört bir yanından bize gelen destek mesajları içinde teşekkür ediyoruz” dedi.

Gelen tepkiler ve mesajlar:

Veysel Uyanık “Türkiye Şampiyonu Master Milli Atlet”: Dünyanın hiç biryerinde üçüncünün ödülü sen küçüksün diyerek dördüncüye verilmez. Sporcuyu yarışa kayıt yaptıysan ve koşmasına izin verdiysen iş bitmiştir. Ödülünü vermek zorundasın. Böyle bir rezalete şimdiye kadar tanık olmadık” dedi.

Hamit Bilge (Master milli Atlet Türkiye Şampiyonu, maratoncu ): “56 yaşındayım çocukluğumdan beri atletizmin içindeyim böyle bir olay ne gördüm ne duydum. Dün atletizm federasyonu temsilcileri olduklarını söyleyen Süha Günermengi ve Kazım Yeşilkanat ile birlikte bizzat görüştüm. Elif’in ödülünü vereceklerini sıkıntı olmadığını söylediler. Sonra kürsüye çıktıklarında üçüncü kızımızın ödülünü dördüncüye verdiler. Herkes şoka girdi. Bir sporcu olarak bunu hazmetmemiz mümkün değil, böyle bir rezalet yaşanmasaydı iyi olurdu, para için çocukları kayıt yapacaksın ödül almaya gelince vermeyeceksin”

Hakkı Okşar: Dördüncü gelen kardeşimizin kupayı ve ödülü alması başlı başına bir sorun.. Kendisini geçen kardeşinin uğradığı haksızlığa tepki göstererek, kupa ve ödülü kürsüde ona kendi elleri ile verecek vaziyet alması harika olurdu.. İşleyen sürece rağmen Federasyonun takındığı tutum çok üzücü.. Elif kızımıza söyleyeceğim tek şey, “Sakın kırılma! Evet üzül ama vazgeçmek yok! Yılgınlık yok! Küsmek yok! Kürsüdeki Vak’ar duruşunla sen zaten Altın Madalyayı almışsın”.. Yaşar Hocam, tespit, takip ve yapılan haksızlıkla ilgili paylaşımınız ibret verici..Haksızlığın, özür ile birlikte Elif’in üçüncülüğünün tescil edilmesine, bu elde edilinceye kadar, üzücü olayın telafisine yönelik çabaların, sonuç alınana sürdürülmesi gerektiği kanaatimi özellikle paylaşmak isterim..

Yusuf Mol: Zaten Atletizm sporuna gönül verecek genç arkadaşların sayısı diğer bireysel ve takım sporlarından daha az sayıda iken, bu tip davranış ve tutumlar genç sporcuları atletizmden soğutuyor. Kayıt yaptıysan ödülünü de vereceksin kardeşim.

Erkan Altan: Bu organizasyonu yapanlar acemi mi? Avrupa’da olsa böyle başarılı gençlere daha çok önem verilirdi. Yazık bizde bir daha böyle organizasyona gelmeyeceğiz

Metin Balasar (Milli atlet): En büyük eksiğimiz toplum olarak bu tür adaletsizlikler karşısında alışılagelmiş bu son olsun düşüncesini kullanmak. Ben yazıklar olsun diyorum bu kafayla ne son olur nede muassır medeniyetler seviyesine geliriz bilinçli yapıldığını düşünüyorum

Kerem Karay: Geleceğin yıldızlarına böyle mi sahip çıkıyor bu organizasyon? Yetişkinlerin bile koşamadığı bir süre ile yarış bitiriyor ve ödülü verilmiyor. Bu rezalet bir şey, konunun takipçisi olun. Elif yeğenimiz de spora devam etsin moralini bozmadan. Bu çocukta cevher var. İleride müthiş başarılar elde edecektir. Yapılan haksızlığa cevabını verecektir. Hem tebrik ediyorum, hem de başarılar diliyorum. Moralini bozma Elif, mücadele edersen sonuca gidersin, yolun açık olsun….

Nilay Çakmak Güngör : Yarışmaya kabul ederken neye göre kabul edildi bu çocuklar? Adi üzerinde yarışıyor ve kazanıyor. Madem ödül yok, o yaş gurubuna açmayın o yaş kategorisine. Ne güzel küçücük çocuk kocaman insanlarla 5 km yarışsın, birde 3’üncü olsun sen ödül alamazsın deyin. Bravo, takdir edip daha fazla ödüllendirmeniz lazımken, küçücük çocuğun hevesini kırın. Birde üstelik yazık iyiki sokmadım sporcuları bu yarışa.

Nevzat Nevzat Şentürk: Yarıştıranların umrunda olan tek şey kasaya giren para. Ne kadar kayıt o kadar para. Sonra kusura bakma, yaşın tutmuyor demek. Nasıl olsa kasaya para girdi. Çocuk kazanacağım diye canını dişine takmış, kimin umrunda. Kısacası spor önemli değil bu sonuç çıkıyor. Bilseydik 3 kuruş bizde fazla verirdik yarışa katılmadan  birinci bile olurduk. Sonuçta parayla satın alınabilecek bir durumda var bence.

Çetin Çağatay (Milli Atlet Milli Takım Antrenörü):Yazıklar olsun beceriksiz, basiretsiz insanlara böyle anlamli guzel organizasyonlar verilirse sonuçda böyle olur. İnşallah federasyon görür ilgili kişilere cezalarını verir. Mağdur olan sporcularımızında mağduriyetlerini giderirler. Ya katılım üçreti alma, yada katılım ücreti alınıyorsa, o kişeye emeğinin ödülünü ver.

Erdinç Akay: Keşke dördüncü gelen arkadaş ödülü kabul etmeseymiş. Bir çocuğun hakkını teslim etmek çok mu zor. Organizasyonda bir sürü aksaklıklar ve haksızlıklar oldu. Fakat hiçbiri bu kadar önemli değildi, çok ama çok üzüldük.

leave a reply