bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Gerçek Adana Kebap Yemek İsteyenleri ‘KEBBAPÇI’ya Davet Ediyor

pisisoft

Yıllarca Yalıkavak’taki bir Kebapçı’da çalışırken yaptığı kebaplara aşık olanlar, Mahmut (Talum) Usta’nın Adana’ya geri dönmesini önleyip, kendisiyle ortak restaurant açtılar. Adana’da 1995 yılında Dostlar Kebapçısında başladığı serüvenine, 2006 yılında hayatının en büyük başarısını kazanan Mahmut Usta; Tarihi Taşköprü’de birçok ustanın katıldığı “Adana Kebap Festivalinde” 25 metre uzunluğundaki kebap’ı tek şişe saplayıp, pişirip, çekmiş…

2014 yılında Yalıkavak’a gelip, burada 4 yıl çalışan Mahmut Usta, Adana’ya geri dönmek istediği bir sırada, çalıştığı kebapçıya müşteri olarak gelen Murat Arı’nın yaptığı teklif ile Bodrum’da kalmaya karar vermiş. Eski Alman hastanesi karşısında iş insanları Murat Arı ve Alptekin Polat’ın destekleriyle birlikte ‘Kebbapçı’ restaurantı açan Mahmut Usta, burada Bodrumlulara hizmet etmeye başlamış…

Resmi daire personellerinin yanı sıra Bodrum ilçe protokolünün ve birçok sanatçı, iş adamları, kısacası Adana’nın sokak kebabının damak tadını bilen her kesin uğrak yeri haline gelen ‘Kebbapçı’ya gerçek Adana Kebap yemek yemek isteyenler geliyor.

“Adana kebap bir kültürdür, uğruna seyahat edilecek bir lezzettir, sanki daha önce hiç doymamışsınız gibi hissettirir ama tadımlıktır aynı zamanda.” diyen Mahmut Usta, “Gerçek bir Adana kebabını herkes yapamaz. Gerçek Adana kebapın lezzetini herkes bilemez. Kebap yapılırken, 1 yaşındaki erkek kuzu eti kullanılır. Dana eti veya dişi koyunun etinden olmaz.

Adana denilince akla ilk gelenlerden olan ve beğeniyle tüketilen Adana kebabında, etin ‘zırh’ diye tabir edilen büyük bıçakla çekilmesi sonucu lezzetine lezzet katılıyor.” diyor.

Mahmut Usta, Adana Kebap’ın yapılışını şöyle anlatıyor: “Dinlendirilmiş et, ‘zırh’ tabir edilen, iki elle kullanılan, keskin bıçakla kıyılır. Kıyılmış et miktarının yüzde 15’i kadar dinlenmiş kuyruk, etin yağlılık durumuna göre ihtiyaç duyulması halinde zırh ile ayrıca kıyılır. Kıyılmış et ile kuyruk, binde beş kırmızı toz biber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. Bu karışım Adana Kebap’ın ana unsurunu teşkil eder. Farklı olarak yukardaki karışıma taze kök biber kıyılarak ilave edilir. Hazırlanan karışım tekrar yoğurularak homojenlik sağlanır. Homojen hale gelmiş karışım 0.5 cm kalınlığında, 3 cm eninde, 90-120 cm uzunluğunda demir şişlere sıvanır gibi yapıştırılır. Bu işletme, eti şişe saplama adı verilir. Saplanan et, şiş yüzeyine dengeli bir şekilde yayılır. Dengeli sıvama pişmenin önemli şartıdır.
Saplama esnasında el suya batırılıp, şiş üzerindeki et sıvazlanır. Bu işlem, etin şişten dökülmemesi için önemlidir. Şişe saplanan et miktarı, 120gr.dır. Bir buçuk tabir edilen Adana Kebabının eti 180 gr.dan az olamaz.”

Adana Kebapının pişirilmesinin de meharet isteyen bir iş olduğunu anlatan Mahmut Usta, “Hazırlanan şişler, doğal odun kömürü ateşinde, yeteri miktarda pişirilir. Pişirme derecesi, etin renginin kırmızıdan koyu kahverengiye dönme seviyesidir. Pişirme esnasında şişler sık sık çevrilir. Bu sırada etin yüzeyinde oluşan yağlar pide ekmekle veya lavaşla alınır. Yağlanan pide ekmekler, pişmekte olan kebabın üzerinde tutularak, ekmeklerin ısısı korunur. Pişmiş olan kebap eli yakmayacak kadar ısıtılmış, kuru, geniş ve yayvan porselen veya metal tabakta servis yapılır. Yağlanmış ve soğutulmamış pide ekmek veya lavaş usulüne uygun, keskin bıçakla parçalanır. Büyük parça, kebabın alt kısmına gelecek şekilde tabağın içine serilir. Pişen kebap ekmek parçası yardımı ile şişten parçalanmadan tabaktaki ekmeğin üzerine sıyrılır. Geniş tabağın boş görünen bölümlerine, kebapla aynı anda pişen, domates parçaları, yeşil sivri biber (acı veya tatlı) ile süs biberi ilave edilir. En üste, ısıtılmış, yağlanmamış ekmek parçaları konur. Adana Kebap bu şekilde servis edilir.  Adana kebap’a közlenmiş domates ve biber, söğüş, salata eşlik eder. Adana kebap’ın yanında şalgam içilir, ayran içilir, rakı içilir hatta şarap bile içilir.” diyor.

Gelen müşterilere kişi sayısına göre metrelik kebap’ta yaptıklarını söyleyen Mahmut Usta, “Tercihe bağlı olarak pirzola, kaburga, tavuk ve en önemlisi ciğer’de pişiriyoruz. Gelen müşterilerimiz, zaten masaya tüm çeşitlerden istiyor. Bizde pişirip tüm et çeşitlerimizi servis ediyoruz” diye konuşuyor. “Kebbapçı” Restaurantının ustası Mahmut (Talum) Ustayla birlikte 6 yıldır beraber çalışan fırın ve lahmacun ustası Mehmet Çiçek, “Burada güzel bir ekip olduk. Bodrumlulara gerçek Adana Restaurantının havasını yaşatıyoruz. Gerçek Adana restaurantını arayanları ‘Kebbapçı’ya davet ediyoruz.” demekten kendini alamıyor… Fırıncı Mehmet ustanın odun fırınında sunduğu fındık lahmacun ve pide çeşitleri başta olmak üzere meşhur Adana tavası parmak yedirtiyor.

Kebbapçı’da ara sıcak olarak verilen ve ev yapımı meşhur Adana içli köftesi damak zevkini bilenler için inanılmaz bir tat sunuyor. Yemek arkasından yine odun fırınında uzak ateşte yavaş yavaş pişirilen Antakya’ya has künefe ile yemek sonlandırılıyor.

TEL:0252 319 0003

ADRES:Cevat Şakir Mahallesi, Kavaklı Sarnıç Cad. No:28/A Bodrum

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ