Geleceğimiz Turizm, konuşuldu

Hülya ELTEŞ

Bodrum’da Akbank ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) işbirliği ve Bodrum Otelciler Derneği’nin katkıları ile “Geleceğimiz Turizm” konulu bir toplantı düzenlendi.

Bodrum Ramada Otelde gerçekleşen toplantıya Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Gulet Turi,stik ve Magic Life kurucusu Ceo Cem Kınay, Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt ve Bodrum Otelciler Derneği Genel Sekreteri Orhan Kavala ile birçok otelci ve turizmci katıldı.

Turizmin ekonomi, çevre ve dijitalleşme yönünden ele alındığı toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Otelciler Derneği Genel Sekreteri Orhan Kavala, Bodrum’da turizmin önemine dikkat çekerek böyle bir toplantının Bodrum’da yapılmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Dünyada yaşayan her 10 kişiden bir tanesi turizm sektörünün etkisi ile büyüyor. Dünyadaki toplam Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 10’undan fazlası ihracat hacmini de düşündüğümüz zaman yüzde 30’u turizm sektöründen geliyor. Turizm sektörü sadece bizim ülkemiz için değil tüm dünya için önemli bir sektör. Bizim ülkemizde de turizm sektörü en işlek sektörlerden bir tanesi. Ticaret açığının kapanması için turizm sektörü bizim elimizdeki en önemli kaynaklardan birisi. 2017 yılında yüzde 40’dan fazlasını turizm sektöründen elde ettiğimiz gelirler ile cari açığın yüzden 40’dan fazlasını kapattık. Turizm sektörü Türkiye’deki katma değer en yüksek stratejik sektörlerden bir tanesi. Bizim sektörümüz tıpkı bir jeneratör gibi kendi ürettiğimiz enerji 55 tane farklı evdeki ışığı yakıyor. Dolayısı ile gerçek anlamda geleceğimiz turizm” dedi.

2018 yılını da değerlendiren Ayık, “2018 yılı iyi başladı. Eğer konjoktürel bir sıkıntı yaşamadığımız taktirde Türkiye 2 ayda çift rakamlı büyümeyi gerçekleştirecek. Bizim öngörümüz de yüzde 20-25’dir” dedi.

Türkiye’nin petrolünün turizm olduğunu söyleyen Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan, “Rekabet alanımız olan sektör turizmdir. Türkiye’nin otomobili ve petrolü turizmdir. Biz en az nüfusumuz kadar turist ağırlayarak bu sektörden çok daha fazla pay alabiliriz. Türkiye ekonomisini turizm ağırlıklı bir sektör olarak düşünmemiz lazım” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Turizm açısından Türkiye ve Bodrum’un yeri konuşuldu.

leave a reply