bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Garanti, öz tüketiminde ilk güneş enerjisi yatırımlarından biri için Bodrum’u seçti.

Garanti, öz tüketiminde ilk güneş enerjisi yatırımlarından biri için Bodrum’u seçti.
allkaria

Garanti Bankası, 2018 yılında farklı illerdeki hizmet noktalarında üç adet çatı tipi güneş enerjisi santrali yatırımı hayata geçirdi. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin (fotoğrafta) konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. ( Garanti Bankası – Anadolu Ajansı )

Garanti Bankası bankacılık alanındaki yenilikçi  ve sürdürülebilir çözümlere odaklanan banka bu farklılaşmayı gerçek hayata uyarlıyor. Banka kendi bünyesindeki binalarda uyguladığı çevre dostu kullanımlarla öncü olmayı amaçlıyor.

Türkiye’de en geniş kapsamda uygulanan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, LEED sertifikalı Pendik Teknoloji Kampüsü, 2014’te aldığı WWF Yeşil Bina Diploması’ndan sonra Türkiye’de büyük bir potansiyele sahip ancak halen kapasitesinin oldukça altında kullanılan güneş enerjisi santralleriyle (GES) ilgili çalışmalarına hız verdi.

Garanti Bankası, yenilenebilir enerji sektörüne sadece sağladığı finansmanla değil, kendi binalarının öz tüketimi amacıyla yatırım yaparak da destek veriyor.

Banka, 2018 yılında bu alandaki yatırımlarına hızla başladı. Bu yıl itibariyle 3 güneş enerjisi santrali yatırımını hayata geçiren Garanti, santrallerin üretmiş olduğu elektriği öz tüketim amacıyla kullanarak hizmet sektörü başta olmak üzere tüm yatırımcılara örnek olmayı hedefliyor.

Çatı tipi güneş enerjisi yatırımları, Bodrum Şubesi (55KW) ve Sivas Çağrı Merkezi’nde (30KW) elektrik üretimine başlarken Antalya Akdeniz Şubesi’nde de yakın bir zamanda (8KW) faaliyete geçti.

“Yenilenebilir enerjiye sağladığımız finansman 5 milyar dolara yaklaştı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, teknoloji maliyetlerinin hızla düşmesi ve fiyat dalgalanmalarına karşı tüketiciyi koruması nedeniyle güneş enerjisi yatırımlarının son yıllarda cazip hale geldiğini belirtti.

Edin, yeni GES yatırımlarının ardından enerji alanındaki sürdürülebilirlik çalışmalarına ilişkin, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladığımız finansman tutarı 5 milyar ABD dolarına yaklaştı.

2017 yılında Garanti’nin finansmanında yer aldığı faaliyetteki güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrali projelerinin azaltımını sağladığı toplam sera gazı emisyonu, Türkiye için güncel ortalama şebeke emisyon faktörüne göre 5,4 milyon tCO2e oldu. Finansman tarafında hayata geçirdiğimiz bu öncü uygulamaları kendi faaliyetlerimiz kapsamında da gerçekleştirmeye başladık.

Artık yenilenebilir enerjiyi sadece finanse ederek değil, kendi binalarımızda kullanım amaçlı yatırım yaparak da destekliyoruz.

2015 yılının ekim ayında karbon fiyatlaması, ormansızlaşmanın azaltılması, iklim değişikliği adaptasyonuyla su risklerinin yönetilmesi ve yeşil ofis standartlarının oluşturulması konularına odaklanan İklim Değişikliği Eylem Planı’nı yayımladık. Eylem planımızda da belirttiğimiz gibi, yeşil ve çevre dostu ofis uygulamaları ile çalışanlarımız nezdinde de bu konuda farkındalık yaratıyoruz.

2017 yılında Türkiye’de LEED Platin sertifikası alan ilk banka olduklarını aktaran Edin, “Bu yıl açılışını yaptığımız Pendik Teknoloji Kampüsümüz ise LEED Altın sertifikasına sahip. Şu an için LEED sertifikası bulunan 3 binamız bulunuyor, diğer binalarımız için de çalışmalarımız devam ediyor.

Bununla beraber genel müdürlük binamızın da 2014 yılından beri WWF Türkiye’den Yeşil Ofis Diploması bulunuyor. Sayısını her yıl daha da artırdığımız yeşil binalarımız ve kapsamını tüm binalarımızda uyguladığımız ISO14001 çevre yönetim sistemimizle faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkiyi en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Bu doğrultuda, 2020’ye kadar toplam aktif büyüklüğümüze göre karbon emisyonlarımızı 2012 yılına kıyasla yüzde 50 azaltma hedefimizi de 2017 itibarıyla yüzde 60 azaltarak şimdiden aşmış olduk. Uygulamalarımızın tüm finans sektörüne örnek olmasını arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ