Engelsizsiniz

Dünya Engelliler Gününde tüm dünyada yapılan çeşitli etkinliklerle engelli bireylerin topluma kazandırılması ile ilgili çalışmalara dikkat çekiliyor.
Bugün Dünya Engelliler Günü. Tüm Dünya’da farklı aktivitelerle engellilerin Topluma kazandırılması için yapılan çalışmalara dikkat çekilen bu günde günün önemine dikkat çeken  mesajlar Muğla Valisi Esengül Civelek ve Ak Parti Milletvekillerinden geldi.
Civelek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekilmesi açısından önemli bir gün olduğunu belirtti.
Muğla Valisi Civelek, engelli vatandaşların diğer bireylerle birlikte eşit hak ve fırsatlara sahip olarak toplumsal yaşamın her alanına katılımlarının en tabi hakları olduğunu ifade ederken mesajında, şu görüşlere yer verdi:

“Son yıllarda gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ve sosyal politikaların hayata geçirilmesi ile engelli bireylerimizin eğitim seviyelerini yükseltecek imkanların sağlanması, iş ve meslek edinme imkanlarının yaratılması, yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi, yaşam memnuniyetlerinin arttırılması ve aileleriyle birlikte geleceğe güven duymaları konusunda önemli adımlar atılmıştır.

Engelli bireylerimizin sorunlarına çözüm üretilmesi hepimizin görevidir, sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumsal duyarlılığımızın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir ve İl Başkanı Kadem Mete de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla konuya dikkat çeken mesaj yayımladı.

Gökcan, mesajında, engelli vatandaşların sorunlarının çözümü noktasındaki en önemli hususun toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesi olduğunu belirtirken engelliliğin bir sağlık meselesi olduğu kadar aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik açılımları da bulunan çok boyutlu bir konu olduğunu aktardı. Gökcan, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Biz, hükümet olarak, göreve geldiğimiz günden bu yana engelli vatandaşlarımızın sorunlarına samimiyetle eğildik, bu sorunlara çözüm üretmek, engelli kardeşlerimizin toplumla bütünleşmelerini, iş gücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artmasını sağlamak için özveriyle çalıştık. Bu çerçevede, anayasamızda yaptığımız değişiklikle, engelli kardeşlerimize pozitif ayrımcılık sağladık.”

Demir ise engelliliğin her bireyin hayatı boyunca karşılaşabileceği bir durum olduğunu belirterek, engelliliğin, yaşayanın ve ailelerinin bileceği birçok özel durum içerdiğini bildirdi.

Sabır ve hoşgörünün engelli ailelerinin en yoğun yaşadığı duygulardan biri olduğunu vurgulayan Demir, şunları kaydetti: “Engellilerin aslında bizlerden istekleri çok büyük değildir. Engellilik, acınılası bir durum değildir.

Muğla başta olmak üzere, engelli olmalarına rağmen tüm imkanları olan bireylerin bile başaramayacakları işlere imza atan kardeşlerimiz bulunmaktadır. Onlarla gurur duyuyoruz.

Devletimiz, engelli bireylerimizin, ailelerinin her türlü imkanlarının geliştirilmesi için çalışmalarımız sürdürecektir.

Engelli vatandaşlarımızla ilgili meselelerdeki duyarlılığın artması ve engellerin kaldırıldığı bir dünya temennisi ile tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Günü’nü tebrik eder, selam, saygı ve sevgilerimi sunarım.”

İl Başkanı Kadem Mete ise karşılarına çıkan engellere rağmen mücadeleden asla vazgeçmeyen, her yeni günde, yeni başarılara imza atan engellilerin yanında yer almak, karşılaştıkları zorluklarda onlara destek olmanın herkesin görevi olduğunu belirtti.

Eğitimden sanata, bilimden spora kadar hemen hemen her alanda engellileri desteklemenin, teşvik etmenin toplumsal kalkınmanın en önemli aşaması olduğunu kaydeden Mete, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde toplumun tüm kesimlerini daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu günün toplumumuzdaki duyarlılığın artmasına vesile olması temennisiyle tüm engelli kardeşlerimize, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve engelsiz bir ömür diliyorum.”

leave a reply