Eko turizmin iyi uygulamalarını Sardinya’da incelediler

Eko turizmi ve çevresel duyarlılığı arttırmak amacıyla yürütülen 4 ülke ortaklı Mobeco Projesi kapsamında öğrenciler eko turizmi incelemek için Sardinya’ya gitti.

Muğla 75. Yıl Fen Lisesi koordinatörlüğünde yürütülmekte olan proje ile okul öğrencilerinden Alperen Akça, Burcu Güler, İlkim Öznur Çetin, Kağan Çakıroğlu, Selin Çınar, Sultan Bacakoğlu, Yağmur Yıldız ve öğretmenleri Ertan Deren ve Saliha Acar İtalya’nın Sardinya Adası’ndaki Cagliari kentinde gezi ve incelemelerde bulundu.

Muğla 75. Yıl Fen Lisesinin koordinatörlüğü, İtalyan ITIS di Scano’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen aktivitelerde 4 ülkeden gelen yaklaşık 60 öğrenci eko turizmin iyi uygulamalarını yerinde inceledi.

Muğla 75. Yıl Fen Lisesi öğrencilerinden Selin Çınar; Cagliari’deki bisiklet yollarını kullanarak bu yolları inceleme fırsatı bulduklarını, iyi düzenlenmiş bisiklet yollarının yerel halka, turizme ve çevreye büyük değer kattığını söyledi. Çınar düzenlenmemiş bisiklet yollarının ise insanların can güvenliğini tehlikeye attığı için bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının önünde büyük bir engel olduğunu vurguladı. Yağmur Yıldız, flamingoların yaşam alanlarının korunmasının Sardinya Adası’na büyük turistik ve ekonomik değer kattığını ifade etti.

Öğrencilere eşlik eden Muğla 75. Yıl Fen Lisesi İngilizce öğretmeni Ertan Deren; öğrencilerin örnek davranışlarıyla Türkiye ve Türk insanını en güzel şekilde temsil ettiklerini, faaliyetler boyunca gösterdikleri üstün performanstan ve uyumdan dolayı onlarla gurur duyduğunu dile getirdi.

Proje Koordinatörü ve Okul Müdürü Mustafa Özpoyraz ise projede emeği geçen 4 ülkeden 5 okul koordinatörüne katkılarından dolayı teşekkür etti. Ayrıca okulda projenin hassasiyetle yürütülmesi, iş ve esaslarının yerine getirilmesi ile ilgili üstün gayretlerinden dolayı proje yürütücüsü Ertan Deren’e, Muğla 75. Yıl Fen Lisesi öğretmenlerine, öğrencilerine ve velilere şükran dileklerini iletti.

Muğla 75. Yıl Fen Lisesi olarak mayıs ayında yapılacak olan Portekiz hareketliliği için heyecanlı olduklarını ve hazırlıkların başladığını söyledi.

leave a reply