Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

Eğitim Sen’den aşı tepkisi: ‘Siyah maske takacağız’

  • 26 Mart 2021
Eğitim Sen’den aşı tepkisi: ‘Siyah maske takacağız’
bodrumolay

Eğitim Sen Bodrum Temsilcisi Yüksel Okyay ve ilçe yöneticileri öğretmenlerin aşılanmamasını protesto eden bir basın açıklaması yaparak, “Öğretmenler aşı olmadı, risk altında, aşı nerede? Tepki için siyah maske takacağız” dedi.

Eğitim Sen Bodrum İlçe Temsilciliği binasında yapılan basın açıklamasında aşı olmayan öğretmenlerin risk altında olduğu belirtildi. Eğitim Sen Bodrum Temsilcisi Yüksel Okyay, açıklamasında aynen şunları söyledi;

“-Salgın, pek çok alanda yıkıcı etkisini artırarak sürdürüyor. Salgınla birlikte eğitim alanında yaşanmakta olan sorunlar ve eşitsizlikler artık tahammül edilemez bir noktaya geldi. Yaşanmakta olan sorunlara bir de karar alıcıların eğitim alanını yönetememesi eklendiğinde ortaya oldukça vahim bir tablo çıkıyor.
Yüz yüze eğitime başlamadan önce tüm öğretmenlerin aşılanacağı bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanmıştır. Milli Eğitim Bakanı kameralar önünde 23 Şubat 2021 tarihinde aşısını olmuş, ancak sorumlusu olduğu eğitim emekçilerinin aşı olması için adım atmamıştır. Gelinen aşamada köylerde çalışan öğretmenlerin bir bölümü dışında eğitim emekçilerinin çok büyük bölümüne hala aşı yapılmamıştır.
Aşı kamusal bir haktır; lütuf değildir, ödediğimiz vergilerdir, emeğimizdir; sağlık hakkımızdır, yaşam hakkımızdır. Öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin, velilerin, halkın sağlık hakkı; öğrencilerimizin eğitim hakkı için aşı mücadelesi yaşamlarımıza ve geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir.
Ve şimdi hep birlikte aşı için, en temel kamusal sağlık hakkımız için birlikte ayağa kalkmanın zamanıdır.
Gerçek ötesi algı yaratma girişimlerine rağmen bir ayın sonunda bugün vaka sayısı 26.182 ve test pozitiflik oranı % 12.35. Ülkenin her yerinde olduğu gibi okullarda da vakalar her geçen gün artıyor. Okullar tüm yaşam alanlarından izole alanlar değil. Acil kapanmanın gerçekleşmediği, fiziksel hareketliliğin azaltılmadığı, kamusal önlemlerin alınmadığı, aşılanmanın gerçekleştirilmediği koşullarda tüm eğitim kurumlarında da salgının artmaya devam edeceği somut bir gerçeklik.
Vakalar belirli bir orana gerileyene, eğitim emekçileri aşılanana ve düzenli test başlayana dek yüz yüze eğitime ara verilmesi sınavların iptal edilmesi taleplerimiz için 29 Mart 2021 tarihinden itibaren işyerlerimize okullarımıza bir hafta boyunca siyah maskeyle gidiyoruz.
Yüz yüze eğitim için gerekli ve yeterli önlemler alınması için verdiğimiz mücadele haklarımıza, sağlığımıza, öğrencilerimizin eğitim hakkına ortak geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ