bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Eğitim Sen “Aydınlık, Güzel Yarınlar İçin Gençliğin Sorunları Çözülmelidir!”

Eğitim Sen “Aydınlık, Güzel Yarınlar İçin Gençliğin Sorunları Çözülmelidir!”
allkaria

Bodrum Eğitim-sen Temsilcisi Yüksel Okyay bir açıklama yaparak, “ Sınavlar ile ilgili yaşananlar, gençliğe verilen değer ve gençlerin düşüncelerinin önemsenmediği görülmektedir. Henüz zaman varken  gençlerin sesinin duyulması ve sınavların salgın bitene dek ertelenmesi gerekmektedir” dedi.
Yüksel Okyay açıklamasında; “Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı, emperyalistler tarafından işgal edilmiş bir ülkeyi esaretten kurtarmak için atılan ilk adımın tarihi olan 19 Mayıs 1919’un üzerinden 101 yıl geçti. Türkiye halklarının emperyalizme karşı mücadelesinin en önemli simgelerinden birisi olan 19 Mayıs’ın Türkiye gençliğine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak armağan edilmiş olması anlamlı olsa da, Türkiye’de gençlerin eğitim ve çalışma koşulları  başta olmak üzere ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu bilinmektedir. En önemli olan sorun ise, gençlerin kendi yaşamları ile ilgili alınan kararlara etki edememesi, karar süreçlerine dahil edilmemesidir.” diye konuştu.
SALGIN DÖNEMİNDE SINAV OLMAZ, SINAFLAR ERTELENSİN
Bodrum Eğitim-sen Temsilcisi Yüksel Okyay açıklamasına şöyle devam etti:
“-Bu yıl 19 Mayıs’ı salgın koşullarında karşılıyoruz. Gençler, yaşamları açısından oldukça önemli ve belirleyici olan iki sınava, salgının sağlıkları ile ilgili oluşturduğu riske rağmen girmek durumunda kalacaklar. Gençlerin, eğitimcilerin ve bilim insanlarının tüm talep, eleştiri ve uyarılarına rağmen Haziran ayı içerinde yapılacak olan sınavlar ertelenmedi. Sınavlar ile ilgili yaşananlar, gençliğe verilen değer ve gençlerin düşüncelerinin önemsenmediği görülmektedir. Henüz zaman varken  gençlerin sesinin duyulması ve sınavların salgın bitene dek ertelenmesi gerekmektedir.
GENÇLER GÜVENCELİ İŞ GÜVENCELİ GELECEK İSTİYORLAR.
19 Mayıs ‘a gençler işsizlik ve geleceksizlik kaygısıyla girdi. Görüştüğümüz gençler “Hayal kurmayı unuttuk, okurken yaşadığımız sorunları mezun olduktan sonra da devam edeceğini bilmek, emeklerimizin boşa olduğunu hissettiriyor. İşsizliğe mahkum olduk, kaygı ve stres altında yaşıyoruz.İş bulabilir miyiz kaygısı çok yüksek”  diye ifade ediyorlar.
19 Mayıs her ne kadar yıllardır gençlere,  genç kuşaklara övgüler dizilen bir gün olarak kutlansa da, gençler evde, okulda, üniversitede, iş yerlerinde baskıcı, otoriter uygulamalarla karşı karşıya kalmakta, kendilerini özgürce ifade edebilmelerinin, taleplerini dile getirmelerinin önüne sürekli yeni engeller çıkarılmaktadır.
Hem eğitimli hem de eğitim alamayan  gençlik arasında işsizlik oranı hızla artmakta, geçim şartları zorlaşmakta ve gençlerimiz gençliklerini yaşamaktan çok uzak bir çarpık düzenin esiri olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Türkiye gençliği, işsizlik ve güvencesizlik batağına mahkum edilmiştir.  Yaşanan ekonomik kriz ve salgınla beraber krizin derinleşmesi yaşanan sorunları artırmakta, işsizlik oranını yükseltmektedir. Genç işsizlik oranı her geçen gün artmaktadır. Genç işsizlik oranı Avrupa da 14.1 iken Türkiye de bu oran yüzde 24.4 seviyesindedir.
Atama bekleyen, ataması yapılan ama göreve başlatılmayan gençlerin yaşadığı sorunlar her geçen gün artmaktadır. Yüzbinlerce öğretmen arkadaşımız ya asgari ücretin altında maaş alarak ücretli öğretmenlik yapmak ya da kendi mesleği dışında başka işlerde çalışmak zorunda bırakılmıştır.
Bilim dışı, dinsel motiflerle kuşatılmış, popüler bir kültür saldırısı altında yaşayan geniş gençlik yığınları, karamsarlığa itilmekte ve gelecek beklentisi olmayan, sadece içinde yaşadığı anı önemseyen ‘bireyler’ haline getirilmeye çalışılmaktadır. Gençliğin, ilkokuldan başlayarak ırkçı ve gerici bir temelde örgütlenmesini hedefleyen, dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, egemen güçlerinin onlara göstermek istediği gibi görmelerini isteyen bir eğitim sistemi içinde sağlıklı bireyler olarak kendisini gerçekleştirmesi mümkün değildir.
Gençlerin eğitim hakkından kamusal bir anlayışla eşit ve parasız olarak yararlanması laik, bilimsel, demokratik ve kendi anadillerinde eğitim almalarının sağlanması, onları sınırsızca sömürülecek ‘kaynak’ olarak görmeyip birey olarak tanımak, istihdam, iş güvencesi ve onurlu bir yaşam sürmeleri için gerekli adımları atıldığında gençlerin içine itildiği karamsarlığın önüne geçilebilecektir. Sınavsız, yeteneğe göre üniversitelere yerleştirme yapılmalıdır. Üniversitelerden mezun olan gençler mesleğe alınırken KPSS gibi sınavla karşı karşıya kalmamalıdır. Bodrum özelinde üniversite gençliğinin devlet yurdu, ücretsiz ulaşım ve beslenme talebi karşılanmalıdır. Tüm kademede ki öğrenciler ücretsiz ulaşımda tüm yıl boyunca yararlanmalıdır.
Eğitim Sen olarak gençlerimizin aydınlık bir gelecek mücadelesinde yalnız olmadığını belirtiyor, bütün gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.-“

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ