Dünyayı Dolaştı, Bodrum’da Çalışmaya Karar Kıldı

Maran Gurme Restaurantın Şefi Yücel Gölgeleyen, Sübye’nin Mürekkebinden Burger Ekmeği ve Makarna Yapıyor.

Bundan dört ay önce Ortakent’te hizmet vermeye başlayan Maran Gurme Restaurantın şefi Yücel Gölgeleyen, hazırladığı menüde Bodrumluların seveceği yemekleri sunuyor.

Bodrum’a özgü çeşitli yemeklerin olduğu menüye (Mürekkep Balığı) Sübye’nin Mürekkebinden Burger Ekmeği ve Makarna’da ekleyen Maran Gurme Restaurantın şefi Yücel Gölgeleyen, “İzmir Alsancak’ta küçük yaşta Pizza restaurantında başlayan serüvenini, Etap Otelinde daha sonra da yurt dışında bir çok ülkede (Portakiz, Almanya, Hollanda, İngiltere gibi) sürdürdüm. Buralarda dünya mutfağını tanıma fırsatı buldum. Daha sonra Didim’e gelip yerleştim. Burada uzun süre Britanyalılara yemek servisi yaptım.. Şimdi de Ortakent’te Maran Gürme’de Bodrumlulara menümüzde bulunan 50’den fazla yemeği servis yapıyoruz.” dedi.

Sübye mürekkebinden burger ekmeği yapıp, burger ve garnitürü ile birleştiren şef Yücel Gölgeleyen, “Her zaman değişik tadlar çıkartıp sunmak benim işim. Sübye mürekkebi ile hazırladığımız katkısız undan elde ettiğimiz hamur ile pişirdiğimiz makarna, ilgi görüyor.” diye konuştu.

Maran mutfağında kullanılan tüm malzemelerin katkısız olduğunu, insan sağlığına zararlı hiç bir maddenin üretimde kullanılmadığını söyleyen Maran Gurme Restaurantının şefi Yücel Gölgeleyen, “Mutfağımızda yapılan tatlılarda kesinlikle glikozlu şeker kullanılmıyor. Firma olarak insan sağlığına önem veriyoruz.” dedi.

Maran Gurme Restaurantına ait menüde bulunan yemekleri hemen bir çok restaurantta bulunabileceğini ancak lezzetin hiç bir zaman ayni olmayacağını söyleyen şef Yücel Gölgeleyen, restaurantta haftanın 5 günü yöresel tencere yemeği sunduklarını belirtti.

leave a reply