bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Dünya performans yarışı Ironman 70.3 tutkunu bir Bodrumlu

Dünya performans yarışı Ironman 70.3 tutkunu bir Bodrumlu
REKLAM ALANI

Ironman ve Ironman 70,3 yarışlarında sadece yarışı tamamladığınız zaman puan alabilirsiniz.

Ironman All World Athlete programı, tüm dünyada performans yaş grubu atletlerini Ironman ve Ironman 70.3 yarışları ile gösterdikleri sıkı çalışma, adanmışlık ve performanslarından dolayı ödüllendirme yolu.

Bu sene 3 Kasım 2019 tarihinde Ironman 70.3 Antalya Belek’de dördüncü kez gerçekleşecek.  18 yaş üstü her isteyen bu yarışlara katılabilir. Bu yarışlarda 90 yaşında atletlere çok sık rastlanıyor.

Kazanmak önemli değil katılmak önemli diyenleri şimdiden uyaralım. Üç spor dalında gerçekleşen performansınız yarışmanın tüm etapları gerçekleşmeden tamamlanamıyor.

Ironman 70.3; yüzme, bisiklet ve koşunun  mil cinsinden katedildiği mesafe. 1,2 Mil yüzme, 56 Mil Bisiklet, 13,1 Mil Koşu olarak gerçekleşiyor.

Türkiye’de ilk kez 25 Ekim 2015 yılında bir oteller zincirinin sponsorluğu ile gerçekleşen Ironman yarışı aslında bir triatlon. Ironman ile Ironman 70.3 arasındaki fark ise Ironman’da alınan 140.6 millik yolun yarısı olan 70.3 mil Ironman 70.3 ,  3 dalda katedilen toplam mesafe olarak ifade ediliyor.

Bu dünya çapında performans ölçen yarışta kendi perfomansını geçmeyi hedef edinmiş bir Bodrumlu var.

2017 ve 2018 Antalya ve yurtdışında gerçekleşen farklı Iroman’lere katılan Cafer Karakaya 2018 yılında Antalya’da gerçekleştirilen etabı 4 saat 59 dk’da tamamlamış ve Türkiye’de kendi yaş grubunda beşinci olmuştu.

Cafer Karakaya bu derecesi ile Tüm dünya çapında da 265’inci sırada yer almış.

Cafer Karakaya bu derecesi ile Tüm dünya çapında da 265’inci sırada yer almış.

Bu sene  Mayıs’da Barcelona ve Kasım’da Antalya Belek’de Ironman 70,3’ün katılımcısı olacak Cafer Karakaya için Ironman tutkusu koşmaya başlaması ve hedeflerini önce Maratona ve ardından Triatlon’a büyütmesi ile başlıyor. Dünya standartlarını belirleyen dayanıklılık yarışı Ironman’a katılmaya da bu şekilde karar veriyor. Cafer Karakaya’nın Önümüzdeki dönem iki yarışta hedefi 4 saat 30 dakikanın altına düşmek.

En önemli konu istikrar

Bu performansı gerçekleştirmek için de haftada en az 10-12 saat idman yaptığını ifade den Karakaya bu idmanı düzenli olarak yapabilecek herkesin bu yarışlarda sonuç elde edebileceğini söylüyor.  Cafer Karakaya’ya göre başarmak için en önemli konu istikrar.

Farklı Puanlama sistemi

Program, sporcuların her bir takvim yılında kendi yaş gruplarının ilk yüzde 10’unda veya daha iyisinde bitmiş olduğunu belirlemek için IRONMAN’ın Yaş Grubu Sıralaması sistemini kullanıyor.

Bu sistem içerisinde sporcular, yaş gruplarında yarışı resmi bitirenlerin ardındaki bitiş zamanlarına göre puanlanıyor.

Sporcuların tamamladıkları her yarışta topladıkları puanlar 31 Aralık’ta, sadece en iyi üç performansları ile Tüm Dünya Sporcu statüsünde yer alıyor.

Cafer Karakaya, 115 kilometre pedal çevirdi

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ