bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Dokuzuncu sınıfların ölçme ve değerlendirme sınavları tamamlandı

allkaria

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ölçme ve değerlendirme için yapılan, dokuzuncu sınıfları kapsayan Ortak Sınav Aralık ayı içinde tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan Ölçme Değerlendirme Merkezinin farklı konuları hedefleyerek ölçme araç ve yöntemleri ile değerlendirmek üzere yaptığı sınavlar şu konuları içeriyordu; Okuma-dil becerileri, fen okuryazarlığı,matematik okuryazarlığı, eleştirel düşünme ve problem çözme; iletişim ve işbirliği, yaratıcılık ve yenilikçilik, insiyatif kullanma ve kendini yönlendirme, sosyal, kültürler arası beceriler, liderlik ve sorumluluk, üretkenlik ve hesap verebilirlik, medya, enformasyon okuryazarlığı.

Okullar arasındaki farklılıkları görebilmek için sınavlar yapılacaktır

İl müdürlüğünden gelen bilgilendirmeye göre; “Aynı zamanda Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu Felsefesi doğrultusunda: Belirlenecek olan sınıf düzeylerinde sistemin ve alınan kararların işleyişini öğrencilerin akademik çıktıları üzerinden görmek, öğrencilerimizin her ders ve düzeyde; yeterliliklerinin belirlenmesi, izlenmesi, desteklenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi, okullar ve öğrenciler arası, farkları azaltmak, eğitim sistemini bir bütün olarak görmek amacıyla öğrenci başarı izleme araştırmasının yapılması çalışmaları dahilinde; Okullar arasında akademik farklılıkları en aza indirmek için ortak sınavlar, kazanım değerlendirme sınavları, TYT, AYT, PISA, TIMMS sınavları yapılacaktır.

Yapılması planlanan sınavlar; öğrencinin ne kadar bildiğini değil, neleri öğrenip neleri öğrenemediğini teşhis eden ve öğrenme eksiklerini gidermek için iyileştirme süreci hazırlayan sınavlardır.

Öğrenci gelişimini izleme sistemi ile öğrencilerin öğrenme eksikliklerinin tespit edilmesi, geri bildirim verilmesi yoluyla eğitim öğretim sürecinin niteliğinin hızlı bir şekilde iyileştirilmesi planlanmaktadır.”

Ölçme ve değerlendirme bireyselleştirilecek

“Ölçme ve değerlendirme bireyselleştirilerek her öğrencinin kendi öğrenme sürecine ilişkin sistemden geri bildirim alması sağlanacaktır.

Bununla birlikte okul, öğretmen bazında da anlamlı geri bildirimler verilerek tüm tarafların çalışmalarına ayna tutulacak ve sürecin aksayan yönlerini tespit etmek mümkün olacaktır.

Bu sayede çok daha az zaman ve enerji harcanarak eksiklikler giderilebilecek ve süreç iyileştirilebilecektir.

İzleme çalışmalarında açık uçlu soruların kullanılması ile eğitim sürecinin ezberci unsurlardan arındırılması sağlanacaktır. Açık uçlu sorular, öğrencileri bilgiyi kullanma ve muhakeme yeteneklerini geliştirme açısından teşvik edici ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenecektir.

Bu kapsamda ilimizde 9’uncu sınıflarda Türk Dili ve Edebiyatı dersinde 18 Aralık 2018, Matematik dersinde 20 Aralık 2018 tarihlerinde 141 okul, 436 salonda toplam 10 bin 928 öğrencinin katılımıyla ortak sınavlar yapılmıştır. Ortak sınavlar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ