Doktor Ayağınıza Geldi, Sertleşme Problemi Çeken Erkeklere Müjde..

Geçtiğimiz haftalarda Konacık’ta hizmete giren Bodrum Üroloji kliniğinde son yıllarda giderek popüler hale gelen tedavi yöntemi LSWT tedavisi sertleşme sıkıntısı çeken erkekler için uygulanmaya başladı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, ABD, Houston Teksas, Baylor College of Medicine, Scott departman of Urology ve İstanbul Memorial Hastanesi dahil olmak üzere, özellikle erkek kısırlığı alanında yurt içi ve yurt dışı pek çok çalışmada yer almış Doçent Doktor Semih Özkan tarafından faaliyete geçirilen Bodrum Üroloji; bu alanda sahip olduğu deneyim, tıbbi uzmanlık ve teknik ekipmanlarıyla Bodrum ve çevresinde tek olma özelliği taşıyor.

”Sertleşme problemi” için LSWT tedavisinın son yıllarda popüler bir tedavi yöntemi hale geldiğini söyleyen Doçent Doktor Semih Özkan, “Erkekte sertleşme fonksiyon bozukluğu, erkeğin cinsel işlevini yerine getirmede önemli bir sorun oluşturur. Sertleşme ya hiç olmayabilir yada yetersiz olarak gerçekleşebilir. Bazen de tam ereksiyon sağlanır ancak ilişki olamadan kısa sürede sonlanır. Türkçe de iktidarsızlık olarak da adlandırılan empotansın “sertleşme bozukluğu” en önde gelen nedeni damarsal tıkanmalar, yetersizlikler sonucu penise gelen kan akımının azalmasıdır.  50 yaşın üzerindeki erkeklerde damar tıkanıklığına (damar sertliği) bağlı empotans % 50 civarında görülür.” dedi.

“Böyle bir durumda tedavi gündeme gelecektir. Gerekli araştırma ve testler yapıldıktan sonra tedavi süreçleri başlar.” diyen Doçent Doktor Semih Özkan, “İktidarsızlık durumunda öncelikle ilaç tedavileri kullanılmaktadır. İlaçlar %60 oranında başarılı sonuçlar verebilir. Ancak vücuda giren bu kimyasal maddeler görme bozuklukları, ateş basması, bulantı gibi yan etkiler yapabilirler. En önemlisi de kalp hastaları eğer nitrat içeren ilaçlar kullanıyorlarsa kesinlikle kalp üzerindeki ciddi sonuçları nedeniyle bu iki ilacı beraber kullanmamaları gerekir.

Penis protezleri ilaç tedavilerinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanır. Silikon materyallerden oluşan penisin içine cerrahi  işlemle yerleştirilen cihazlardır. Cerrahi işlem gerektirdiği için enfeksiyon, yara iyileşmesi ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Cihazlar ortalama 7-8 yılda bir özelliklerini yitirebilmekte olup yenilenmeleri gerekebilir.” diye konuştu ve şöyle devam etti:

“-Son yıllarda giderek popüler olan tedavi yöntemi LSWT tedavisidir. Penise düşük yoğunluklu şok dalgaları verilerek yapılan bir tedavidir. Uygulama komplikasyonsuz ve ağrısızdır. Paket programlar halinde 4,  yada nadiren 6 seans olmak üzere uygulanır.  Dünyada kullanıma girdikten sonraki 5 yılda giderek artan oranlarda kullanılmaktadır. Tedavi sonucu elde edilen ereksiyon kabiliyeti kalıcıdır, özellikle şeker hastalarında etkisi çok olumludur. Tedavide penise uygulanan düşük yoğunluklu şok dalgaları penis içinde yeni damarlaşmalar oluşmasına neden olur. Bu şekilde penise gelen kan akımı artarak peniste sertleşmeyi olanaklı hale getirir.

Tedavinin başarısı dünyada genel olarak kabul gördükten sonra EUA (Avrupa Üroloji Derneği) bu tedavi yöntemini ilk önerilecek tedavi olarak ürologlara tavsiye etmeye başlamıştır.-“

Erkek Menapozu olarak da bilinen ANDROPOZ, yaşlılığa bağlı iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen BENİGN PROSTAT HİPERPLAZİSİ, çiftlerin çocuk sahibi olamaması olarak bilinen İNFERTİLİTE ve en çok görülen böbrek rahatsızlıklarının başında gelen TAŞ HASTALIĞI alanlarında tedavi yöntemleriyle; her hastaya önem veren, hastalığı hasta özelinde ele alan, yakınma, duygu ve düşüncelerini önemseyen bir yaklaşımla hizmet sunmayı hedefleyen merkeze; www.urolojibodrum.com internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Doçent Doktor Semih Özkan’a yönlendireceğiniz sorularınızı semihozkan@bodrumuroloji.com adresine gönderebilirsiniz.

leave a reply