bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

DOÇ.DR SEMİH ÖZKAN YAZDI: ANDROPOZ (ERKEK MENAPOZU)

Doç. Dr. Semih Özkan

ANDROPOZ   (ERKEK MENAPOZU)

Andropoz nedir?

Kimi kaynaklarca andropoz, kadınlardaki menapoz gibi, erkeklerde testosteron hormonundaki yaşa bağlı azalma ile ortaya çıkan semptromlar ile karakterize bir durum  olarak ifade edilir.  (Andropause:  Andro, androjenik fonksiyon yani erkeklik fonksiyonları, pause ise ara verme kelimelerinin birleşiminden oluşan ve erkeklik fonksiyonlarının gerilemesi / bitmesi anlamında kullanılan bir kelimedir.)

Andropoz ne zaman başlar ve belirtileri nelerdir?

45-50 yaşlarında erkeklerde testosteron hormonu üretimindeki azalma ile birlikte andropoz görülmeye başlar. Kadın menopozundan en temel olan farkı, kadınlarda üretkenlik tamamen bitmesine karşın erkeklerde üretkenlik azalarak da olsa ömür boyu devam eder.  Testosteronun azalması ile birlikte erkekte cinsel problemler, kilo alma, depresyon, halsizlik,güçsüzlük gibi semptomlar ortaya çıkmaya başlar.  Erkek menopozunda bir çok hastada sayılan semptomların görülmesine karşın bazı hastalarda testosteron seviyesinin düşmesine rağmen semptom görülmeyebilir.  Sık görülen semptomlar,

Cinsel fonksiyonlarda değişim;   Cinsel istekte azalma, peniste sertleşme sorunları, testislerde küçülme ile birlikte sperm sayısında azalma ve hatta kısırlık görülebilir.

Uyku düzeninde değişme;  Uykusuzluk yada artmış uyku eğilimleri şeklinde görülebilir.

Duygusal değişimler;  Motivasyon yada kendine güvende azalma, depresyon, unutkanlık, yada konsantrasyon bozukluğu olabilir.

Fiziksel değişiklikler;  Vücut yağ oranı artarken kas kitlesinde azalma görülebilir.  Kuvvet ve dayanıklılıkta azalma ve kemiklerde kalsiyum oranının azalması ile birlikte kemiklerde dayanıksızlık ortaya çıkabilir.  Memelerde ağrılı büyüme, vücut  kıllarında azalma görülebilir.

Andropoza bağlı olarak testosteron tedavisi yapılmalımıdır?

Testosteron düşüklüğüne bağlı tablo ortaya çıktığında, azalan testosteronu yerine koyma tedavisi, tartışmalı olmakla birlikte yararlı olabilir.

Testosteron tedavisinin yan etkileri hastalarla iyi paylaşılmalı ve anlaşıldığından emin olunmalıdır.  Tedavi mutlaka doktor kontrolü altında götürülmelidir.  Tedavi iyi huylu prostat büyümesi ve semptomlarının artmasına yada prostat kanseri riskinin artmasına sebep olabilir.

Andropoz da beslenme nasıl olmalıdır?

Beslenme tedaviye destek adına yararlı olabilir. Sağlıklı beslenmek protein, yağ ve karbonhidratların dengeli alınması, sigara ve alkolden uzak durulması semptomların azalmasına ya da tedaviye yardımcı olabilir.

Andropoz da egzersiz gereklimidir?

Düzenli egzersiz yapılması kemiklerden kalsiyum salınmasına bağlı kemik erimesini azaltır ve kas kitlesini arttırarak güçlenmesine yardımcı olur.  Ayrıca egzersiz kişinin psikolojisinin iyileşmesini, uyku durumunun düzelmesini sağlayarak moral motivasyonunu iyileştirir.

Sorularınızı

semihozkan@bodrumuroloji.com adresine gönderebilirsiniz….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ