bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Dinç Ve Ekibinin 2. Zaferi

pisisoft

2 Nisan tarihinde gerçekleşen Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şube Başkanlığı seçiminin galibi olan Orhan Dinç ve ekibi yapılan seçimin iptal kararının Ankara’dan bozulmasıyla ikinci ikinci kez zaferi yaşadı.
Hali hazırdaki Oda yönetiminin, 2 Nisan günü gerçekleşen seçim sonucuna yaptıkları itiraz Muğla İl Seçim Kurulu tarafından kabul edilerek seçimlerin iptali yönünde karar çıkmıştı. Usulsüz oy kullanımı yapıldığı iddia edilerek yapılan itirazı hiçbir dayanak olmadan yerinde bulan Muğla İl Seçim Kurulunun aldığı karara itiraz eden Orhan Dinç ve ekibi konuyu Ankara Yüksek Seçim Kuruluna taşıdı.
Alınan bilgilere göre, Yüksek Seçim Kurulu bugün yaptığı olağan haftalık toplantısında, geçtiğimiz hafta Cuma günü yapılan itirazı haklı bularak, İl Seçim Kurulunun gerekli incelemelerde bulunmadan aldığına kanat getirdi.
Alınan bu kararla, DTO Bodrum Şubesi başkanlık seçimin galibi olan “Değişim Rüzgarı” ekibinin zaferi tescillenmiş oldu.
Konu hakkında açıklamada bulunan Orhan Dinç, adaletin yerini bulduğunu, alınan iptal kararının en yetkili merciden bozulduğunu, Oda üyelerine, denizcilere ve bütün Bodrum’a hayırlı olmasını diledi.
Dinç ayrıca, önümüzdeki hafta başında konu hakkında detay bir açıklamada bulunacağı basın toplantısı gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.

Emsal bir karardır….

Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şube Başkanlığının 2 Nisan günü gerçekleşen ve Orhan Dinç ve ekibinin kazandığı seçimin önce İl Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesi ardından yapılan itiraz ile Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal kararın bozulmasına ilişkin Avukatı Baran Akcan bir değerlendirmede bulundu.
Avukat Akcan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Başta dediğimiz gibi bu karar açıkça hukuka aykırı alınmış bir karardı. İl Seçim Kurulunun kararları genel kural olarak gereği kesindir ve bozulamaz. Ancak genel hukuk kuralları hukuka açıkça aykırı olması halinde üst merci tarafından kontrol edilmektedir. Bu sebeple yapmış olduğumuz başvuru neticesinde il seçim kurlunun kararı hukuka açıkça aykırı olduğu tespit edilmiştir.
Bu emsal bir karardır, Yüksek Seçim Kurulu bundan sonraki seçimlere itiraz kararlarında bu tür kararlar alınabileceğine işaret ediyor.”
Akcan ayrıca, “Türkiye’de bir Oda seçiminin, Yüksek Seçim Kurulu ile geçerli sayıldığı ilk seçim DTO Bodrum seçimleri olmuştur” dedi.
YSK’nın aldığı kararda, “ Hukuka açıkça aykırılık içeren/tam kanunsuzluk hali içeren Muğla İl Seçim Kurlunun 05.04.2018 tarihli 2018/2 sayılı kararının iptal edildiğine karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ