bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Denizciler “Viya Böle” komutu verdi

Denizciler “Viya Böle” komutu verdi
pisisoft

Denizciler derneği  mevcut yönetimi seçime giderken bundan sonra başkanlığımız dönüşümlü olacak dedi ve Viya Böle komutu verdi.

Bodrum Denizciler Derneği 16 Mart’ta yapılacak genel kurulundaki seçimlere katılacak yeni yönetim kurulu adaylarını tanıttı.

151’i kadın olan, 2 binin üzerinde üye 16 Mart’ta yapılacak genel kurulda iki gruptan birine oy verecek. 8 Mart Kadınlar Günü yapılan toplantıda açılışı günün anlam ve önemini de dile getirmek adına Dernek Başkanı Mustafa Demiröz yerine usta gemici deniz emekçisi kadın aday Filis Özakay yaptı. Özakay kendisine verilen görevi ekibine duyduğu güvenle birlikte yerine getireceğini ifade etti.

Neden Viya Böle?

Bodrum’da denizcilik ve deniz turizmi sektöründe en etkili  sivil toplum kuruluşu olan Denizciler Derneği’nin mevcut yönetimi seçimlere viya böle sloganı ve aynı adı taşıyan ekibiyle giriyor.  Viya böle denizcilik terimi olarak gemi rotası ya da pruvasının istenilen yere geldiğinde değişmeden, o şekilde gidilmesi için dümenciye verilen komut anlamını taşıyor. Derneğin üç dönemdir başkanlığını yapan Mustafa Demiröz konuşmasında koltuk sevdalısı olmadıklarını ama içinde bulunan kritik dönemde en ufak bir zafiyete tahammülleri olmadıklarını belirtti.

Deniz Ranta kurban ediliyor

Yarımadaların, koyların, kıyıların ve sahil şeridindeki pek çok yer gibi Gökova’nın katledilmesi ve ranta heba edildiğinin üzerinde duran  gibi kritik süreçte en ufak bir zafiyete tahammülleri olmadığının üzerinde duran Demiröz  Bu anlayış çerçevesinde hareket edecek bir ekiple yola devam etme kararı aldıklarını açıkladı.

Demiröz konuşmasında “Dernekçilik tamamen gönüllülük ve fedakarlık işidir. Bu görevi yürüten ve talip olanların, kendi çıkarları ve menfaatleri yoktur. En azından bizim öyle olmadı, bundan sonra da olmayacak. Herkes daha iyi hizmet için yarışa girebilir. Ama izlediğimiz kadarı ile, içinde bulunduğumuz kritik süreci yönetmek, hukuksal ve her türlü mücadeleyi vermek çok önem arz ediyor. Bu da tecrübe, deneyim ve kurumsal hafızayı korumakla mümkün. Bu nedenle kurduğumuz ekipte yılların birikim ve tecrübelerini yeni kuşaklara aktaracak deneyimli arkadaşlarımızla gençlerin dinamizmini bir araya getirmeye çalıştık. Makul süre içinde, bundan sonra görev alacak arkadaşlara görevimi devretmek üzere yola çıktık.

Yönetim kuruluna aday olan tüm arkadaşlarım zaten birbirinden kıymetli ve kabiliyetli, beceri sahibidirler. Her birini özellikle farklı alanlardan seçtik. Kurumsal hafızamızı ve sonraki süreçte izlenecek öngördüğümüz rotayı onlara aktaracağız.

Bu ekiple denizciliğimize denizlerimize tehdit eden Deniz ve koylarımızın kirlilikten kurtulup, doğal yapının korunması, su kalitesinin yükselmesi için diğer çevre örgütleriyle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Eğitim doğru yapılırsa sektöre faydalı olur

Denizcilerin eğitimlerini önemsediklerini ifade eden Demiröz eğitimde nitelikten çok niceliğe önem verilerek Denizcilik ile ilgili bölümlerin açıldığını. Her üniversitenin modayı takip eder gibi Denizcilik fakültesi açtığını ama her üniversitenin kaliteli eğitim yapmadığını vurguladı.

Fakültelerden çıkan genç denizcilerin denizin zorluklarından habersiz mesleğe atıldıklarına değinen Demiröz, mezun olduklarında karşılaştıkları gerçeklerle mesleklerini bıraktıklarını dile getirdi.  Demiröz Son yıllarda meslek bırakma süresinin 2,5 seneye kadar düştüğünü vurgulayan Demiröz gerekli eğitimin verilmeyip,  asıl gerekli eğitimin denizcilerin dışarıdan  para ödeyerek devam etmek ve yeterliliklerini kanıtlamak zorunda oldukları sertifika programları ile olduğunun da üzerinde durdu.

Denizcilik fakültelerinde, uzmanlık içeren yat sektörüne hitap edecek bölümlerin açılması gerekli girişimlerde bulunacaklarını vurguladı ve şu an devam eden Denizcilik Yüksek Okuluna sahip çıkacağız” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras’ın denizcilere sözü var

Demiröz ve Viya Böle ekibi toplantı’nın son bölümünde Denizcileri ziyaret eden CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras’tan, denizlerin yapısını bozan karasal kirlenmeye ve ranta kurban giden, koyları ve deniz dibini bozan koylarda ve sit alanlarında süregiden yapılaşma konusunda söz aldı.

Viya Böle Grubu- Denizciler Derneği- Yönetim Kurulu aday listesi

Mustafa Demiröz, İTÜ Denizcilik Fak. Gemi Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği mezunu,
Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Denizcilik Federasyonu
Başkan yardımcısı. Filis Özakay, Turizmci, İşveren, Usta Gemici. Arif Yılmaz, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Mezunu, Sınırlı Vardiya Zabiti, Su Sporları İşletmecisi.
Haslet Sever,  9 Eylül Üniversitesi Yüksek Lisans mezunu, Yat Kaptanı, Profesyonel Yatçılar
Derneği ( PROYAD ) kurucu üyesi. Serhat Kozinoğlu, Muğla Su Ürünleri Kooperatifleri (Sür-koop)Bölge Birlik Başkanı. Halil Özyanık, Yalova Üniversitesi Yat İşletme ve Yönetimi mezunu, Yat Kaptanı. Sonay Çınar, Yalova Üniversitesi Yat İşletme ve Yönetimi mezunu, Yat Kaptanı, Profesyonel Yatçılar Derneği ( PROYAD ) kurucu üyesi. Gürsel Özaydın, Uludağ Üniversitesi Turizm Otelcilik Mezunu, Yakınyol Vardiya Zabiti. Mehmet Güzel, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm İşletme Fakültesi mezunu, Yat Kaptanı, Profesyonel Yatçılar Derneği ( PROYAD ) kurucu üyesi. Çağdaş Acar, Bodrum Anadolu Meslek Lisesi Deniz Turizmi mezunu, Yat Kaptanı. Mustafa Özkeskin, İlkokul Mezunu, Tırhandil Tekne İmalatçısı, Hacı Tersanesi Sahibi.

http://207.180.208.12/~bdrmolay/ahmet-arasin-denizcilere-sozu-var/

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ