Denizciler dikkat ağır cezalar geliyor

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi hizmet binasında 2019 Turizm sezonu öncesi Oda ve Bodrum Denizciler Derneği’nin ortak organizasyonunda ‘Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi.
Bodrum Denizciler Derneği Erol Erdoğan, Bodrumlu denizcilerin her geçen yıl teknelerinin
ve ürettikleri hizmetin kalitesini arttırarak sektöre hizmet ettirdiklerine dikkat çekerek, “Yıllardır değişmeyen tek şey denize olan tutkumuzdur. Denizci geleneklerimiz ve kültürümüz bizleri bir arada tutan en önemli niteliklerimizdir. Denizde birlik olarak yola çıktığımız ben ve yönetim kurulu üyelerimiz her zaman yanınızda olacağız” dedi.
İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan DİNÇ “Burada sektörün önde gelen hizmet bileşenlerini bir araya getirerek, denizde değer üreten üyelerin bilgilenmesini ve sorularına cevap bulmasını öngördük. Muğla ve Türkiye için önemli değerler üretiyoruz. Emanet
aldığımız değerleri sonraki nesillere aktaracağız. Yeni yönetmelik ve mevzuatlarla aniden karşı karşıya kalmamak için birlikteyiz” dedi.

Teknelerde önceki yıllara göre daha fazla zorunlu malzeme aranıyor

Bodrum Liman Başkan Yardımcısı Mustafa DEMİRAL’ ın bilgilendirmesiyle başlayan toplantıda denizcilerin soruları da cevaplandı. Demiral, “Önceki yıllara göre teknelerde bulunması gereken malzemelerde bazı ekler var. Bununla birlikte AIS test raporları mutlaka aranacak, Gemi adamı yeterlilikleri, 15 metreden büyük tekneler için STCW sınavları ile ilgili değişiklik olacağını, bu durumun tayfa sınıfına çok faydalı olacağını dile getirdi.

ÖTV’siz yakıt sınırı 3 metreküp

ÖTV’siz yakıt sınırının 3 metreküpe düşürüldüğünü belirtti. Ayrıca 2019 yılı yönetmeliklerinin tekrar gözden geçirildiğini ve Bodrum olarak Bakanlığa baskı yaptıklarını da söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum Liman İşletme Müdürü Fatih GÖKÇE ’de yeni dönemde denizcilerin dikkat etmesi gereken en önemli konunun, limanda teknelerini bağlayan denizcilerin giriş yaptıkları saate göre 24 saat esası uygulamasının kalktığı konusudur, “Günün hangi saatinde limana giriş yapılırsa yapılsın, saat 24.00’den sonra limanda barınma süresi 2’inci güne geçecek” dedi. Ayrıca Bodrum Limanının bir Kışlama limanı değil bağlama limanı oluğunu belirterek Limanda bağlı duran her tekne bir personel bulundurma zorunluluğu kanun gereği vardır” dedi.

Çevre cezalarında yüksek artış

Bodrum Sahil Güvenlik Astsubay Baş Çavuş Sayın Yasin AKTEPE, Mevzuatlarda çok değişiklik olmadığını fakat Deniz Kirliliği ile alakalı 2872 Çevre Kanunu’na göre cezalarda çok fazla artış olduğunun altını çizdi. Bu konuda denizden ekmeğini kazananların daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. Aynı zamanda özel teknelerin ticari gibi çalışmalarının çok yanlış olduğunu belirterek kontrolleri daha da sıklaştıracaklarını dile getirdi.

 

leave a reply