Çocuklara unutulmaya yüz tutan sokak oyunları oynatıldı

Muğla'nın Ortaca ilçesinde Kent Konseyi tarafından düzenlenen bir etkinlikte çocuklara unutulmaya yüz tutan sokak oyunları oynatıldı.

0
Ortaca ilçesinde, Kent Konseyi Çocuk Meclisi tarafından "Ortaca’nın çocukları oyun oynuyor" etkinliği düzenlendi. Ortaca Belediyesi Kültür Park’taki etkinlikte, 50 çocuk, sek sek, istop, çuval yarışı, kaşıkla yumurta taşıma, mendil kapmaca, yerden yüksek, halat çekme, aç kapıyı bezirganbaşı, yağ satarım bal satarım ve körebe gibi unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunları oynadı. Yetişkinler de çocukların oyunlarına katılarak, renkli görüntüler oluşturdu. (AA)
Çocuğunuz en son ne zaman arkadaşları ile sokak oyunları oynadı? Hızla artan beton yapılar ve kentleşmenin ardından sadece nefes aldığımız yeşili ve doğanın güzelliklerini kaybetmiyoruz. Çocuklarımıza oynayacak alan bırakmadığımız, daha çok oyun parklarına yönlendirdiğimiz için grup oyunları oynama ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve belki de yalnızlaştırıyoruz.
Kültürümüzdeki sokak oyunlarını hatırlayan,
bunları son 20 yıl içinde oynayan kaç çocuk kaldığı aslında hepimizin sorması gereken bir soru. Bu ihtiyacı gören kent konseyi Muğla Ortaca’da  “Ortaca’nın çocukları oyun oynuyor” isimli bir etkinlik  düzenledi.

Ortaca Belediyesi Kültür Park’taki etkinlikte, 50 çocuk, sek sek, istop, çuval yarışı, kaşıkla yumurta taşıma, mendil kapmaca, yerden yüksek, halat çekme, aç kapıyı bezirganbaşı, yağ satarım bal satarım ve körebe gibi unutulmaya yüz tutmuş oyunları oynadı. Yetişkinler de çocukların oyunlarına katılarak, renkli görüntüler oluşturdu.

Ortaca Kent Konseyi Genel Sekreteri Nilgün Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sokak oyunları oynatılan etkinliğin çocukların kendilerini göstermelerine imkan tanıma amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Sokak oyunları ile büyüyen çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin, bilgisayar oyunları oynayan çocuklara göre daha iyi olduğuna işaret eden Türk, sokak oyunları için paylaşım duygularını da güçlendirdiği bilgisini verdi.

Türk, bu tür etkinliklerle çocukların evlerine kapanmalarını önlemeyi amaçladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu oyunlar çocuklarımızın sosyalleşmesine, bir araya gelerek birlikte iş yapmanın zevkini ve tecrübesini kazanmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca spor yapmalarını sağlamış oluyoruz. Çocuklar burada fark etmeden zihinlerini kullanıyorlar. Bu oyunların yaygınlaştırılıp çocuklara tanıtılmasının çok büyük bir önemi var.”

KAYNAKAA
Paylaş
Önceki İçerikBodrum’da tıbbi tahliye
Sonraki İçerikYangın’da 78 Yaşındaki Kadın Hayatını Kaybetti
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here