bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Çocuklara unutulmaya yüz tutan sokak oyunları oynatıldı

Çocuklara unutulmaya yüz tutan sokak oyunları oynatıldı
bodrumolay
Çocuğunuz en son ne zaman arkadaşları ile sokak oyunları oynadı? Hızla artan beton yapılar ve kentleşmenin ardından sadece nefes aldığımız yeşili ve doğanın güzelliklerini kaybetmiyoruz. Çocuklarımıza oynayacak alan bırakmadığımız, daha çok oyun parklarına yönlendirdiğimiz için grup oyunları oynama ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve belki de yalnızlaştırıyoruz.
Kültürümüzdeki sokak oyunlarını hatırlayan,
bunları son 20 yıl içinde oynayan kaç çocuk kaldığı aslında hepimizin sorması gereken bir soru. Bu ihtiyacı gören kent konseyi Muğla Ortaca’da  “Ortaca’nın çocukları oyun oynuyor” isimli bir etkinlik  düzenledi.

Ortaca Belediyesi Kültür Park’taki etkinlikte, 50 çocuk, sek sek, istop, çuval yarışı, kaşıkla yumurta taşıma, mendil kapmaca, yerden yüksek, halat çekme, aç kapıyı bezirganbaşı, yağ satarım bal satarım ve körebe gibi unutulmaya yüz tutmuş oyunları oynadı. Yetişkinler de çocukların oyunlarına katılarak, renkli görüntüler oluşturdu.

Ortaca Kent Konseyi Genel Sekreteri Nilgün Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sokak oyunları oynatılan etkinliğin çocukların kendilerini göstermelerine imkan tanıma amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Sokak oyunları ile büyüyen çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin, bilgisayar oyunları oynayan çocuklara göre daha iyi olduğuna işaret eden Türk, sokak oyunları için paylaşım duygularını da güçlendirdiği bilgisini verdi.

Türk, bu tür etkinliklerle çocukların evlerine kapanmalarını önlemeyi amaçladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu oyunlar çocuklarımızın sosyalleşmesine, bir araya gelerek birlikte iş yapmanın zevkini ve tecrübesini kazanmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca spor yapmalarını sağlamış oluyoruz. Çocuklar burada fark etmeden zihinlerini kullanıyorlar. Bu oyunların yaygınlaştırılıp çocuklara tanıtılmasının çok büyük bir önemi var.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ