bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Çocuk Ve Müze, Yelken Ve Armalar

Çocuk Ve Müze, Yelken Ve Armalar
allkaria

Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, pandemi döneminde devam eden canlı yayın programlarına devam ediyor. 1 Haziran 2020 tarihinde ziyarete açılacak Bodrum Deniz Müzesi’nin, Pandemi Sonrası Normalleşme Eylem Planı kapsamında aldığı birçok önleme istinaden, müze etkinlikleri de bir süre gerçekleşmeyecek. Bu nedenle bir müze programı olan Denizcilik Buluşmaları canlı yayınlarla devam edecek. Bu hafta gerçekleşecek canlı yayınlarda pedagog gözünden müze ve çocuk ilişkisi ve müzede bulunan tekne modelleri üzerinden yelken ve armalar konu ediliyor.
Bodrum Deniz Müzesi’nin duyurduğu canlı yayın programı şöyle;

26 Mayıs, Salı 16.00
Gülin Kaya
“Pedagogun Gözünden Çocuk ve Müze”
29 Mayıs, Cuma 16.00
Timuçin Binder
“Yelken ve Armalar 1”

26 Mayıs 2020 tarihinde, saat 16.00’da müzeden yapılacak canlı yayında Çocuk Gelişimi ve Eğitim Uzmanı Gülin Kayalı ile “Pedagogun Gözünden Çocuk ve Müze” konusu konuşulacak.
Gülin Kayalı, konuyla ilgili şu sözleri sarfetti: “Çocukluk “birey olma serüveni”dir. Çocuğun birey olmasını aile, okul ve çevre sağlar. Çocuk çevreden aldığı uyaranlara göre günler, aylar, yıllar içinde şekillenir. Bu süreçte gördüğü, duyduğu her şey tabloya eklenen bir renk, bir desen gibidir. Müzeler çocukların hikaye yazacağı yerlerdir. Müzelerde sergilenen her bir eşyanın bir hikayesi vardır. Çocuk da hikaye dinlemeyi çok sever. Hikayeyi anlatan erişkin de, çocuğun soru sorma becerisini desteklerse, çocukta “bakma ve baktığı şeyin derinliğini görme” kavramları gelişecektir. Müzeler sadece durağan, seyredilen mekanlar değildir. Aslında hareketlidir. Bu hareketin çocuğa hissettirilmesi onda “Ben de yapabilirim” “ Ben de üretebilirim” kavramınının yanı sıra; değerlere sahip çıkma, ortak değerlere saygı duyma kavramlarını da geliştirir. Bunu başarırsak, gelişen çocuk, gelişen birey, gelişen aile, gelişen çevre, gelişen toplumu oluştururuz.”
Gülin Kayalı, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden mezun olup, Türkiye genelinde, üç/altı yaş çocuk gruplarının eğitimini yürüttüğü “Trafik Canavarı Olmayın!” projesi gibi birçok projede yer aldı ve çeşitli kurumlarda müdürlük görevini yürüttü. Ankara TRT Radyosu’nda daimi konuk oldu. Hürriyet Gazetesi’nde “Gülince” adı altında üç yıl süreyle Çocuk ve Aile ile ilgili yazılar kaleme aldı. İstanbul TRT Radyosu’nda “Gülince” adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Aynı zamanda alanıyla ilgili seminerler vermeye devam eden Gülin Kayalı, 14 yıldır çocuklara ve ailelere terapi desteği vermeye devam etmektedir.
29 Mayıs 2020 tarihinde, saat 16.00’da müzeden canlı olarak yapılacak yayında, Timuçin Binder’le yelken ve yelken armaları konuşulacak. İki bölümden oluşacak programın ilk bölümünde Binder yelken türlerini ve armanın ne olduğunu anlatacak. Binder’in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle: “Yelkenlilerin doğal olarak en önemli bileşenleri yelkenleri ve bunlarla yapılan konfigürasyonlar olan armalarıdır. Bugün artık çok karmaşık değilse de bu armalar, sadece yelkenlerle gidilen çağda son derece karmaşık ve çeşitlidirler. İki haftadan oluşan bu programımızda ilk hafta yelken türleri ve armanın ne olduğunu konuşacağız. Bir tür yelken armalarına giriş. İkinci haftaysa ayrıntılı şekilde bugüne kadar var olmuş arma türlerini ve değişimlerini konuşacağız. Bu sayede çoğu kez atlanan birçok farklı terim ve deyimle de tanışacağız. İzlemeyi kolaylaştırmak için basit yelken ve arma modelleri kullanılacak.”
Antropolog ve Deniz Tarihi Araştırmacısı Timuçin Binder, aynı zamanda “müze gönüllüsü” olarak müzeye katkıda bulunmaktadır.
Canlı yayınlar, müze Instagram hesabı olan @bodrummaritimemuseum üzerinden belirtilen gün ve saatlerde yapılmaktadır. Yayınların kayıtları müze YouTube hesabından paylaşılmaktadır.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ