bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Cinsellik İle İlgili Soramadıklarınızı Sorun

Doç. Dr. Semih Özkan

Doç. Dr. Semih Özkan Cevaplıyor

PROSTAT HASTASIYIM

68 yaşında prostat hastası bir erkeğim. Kanser çıkma ihtimali var mıdır?

C.1. Yaşa bağlı gelişen prostat hastalığı ile prostat kanseri prostatın değişik bölgelerinden köken alır. Yaşa bağlı prostat büyümesinde dokunun kansere dönüşümü çok çok nadir olabilir. Her iki prostat hastalığının tedavileri de farklı yöntemlerle yapılır.

TAŞ DÜŞÜRDÜM

S.2.  53 yaşında bir bayanım. Birkez taş düşürdüm. Tekrar taş düşürme riskim var mı?

C.2. Evet. Hiç taş oluşmamış kişilere göre ilk 5 yıl içinde tekrar taş gelişme riski 11 kez daha fazladır. Bu nedenle bu kişilerin yıllık periyodik kontrollerinin yapılması, böbreği olası bir hasardan korumak için çok önemlidir.

BEVLİYE VE ÜROLÜJİ

S.3.  Bevliye ile Üroloji aynı şeyler midir?

C.3. Bevl Farsçada idrar demektir. Bevliye idrar ile ilgili demektir. Eskiden kullanılan bir terimdir. Bugün bu bilim dalının ilgi alanının çapı çok genişlemiştir. İdrar ile ilgili hastalıklar yanında prostat hastalıkları, taş ve tıkanıklıklara bağlı hastalıklar, üriner sistem kanserleri, cinsel işlev bozuklukları, kısırlık, çocuk ürolojisi, kadın ürolojisi gibi bir çok konuyu içerdiği için üroloji adını almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ